An investigation into the relationship between language learning strategies and student's perceived self efficacy levels, the example of Edirne
Dil öğrenme stratejileri ve öğrencilerin öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi, Edirne ili örneği
- Tez No: 488825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma ile öğrencilerin yabancı dil öğrenme stratejileri ile İngilizce öz yeterlik algıları arasında bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, Edirne şehir merkezinde bulunan Edirne İlhami Ertem Lisesi, Edirne Lisesi ve ilçelerinde bulunan Lalapaşa Lisesi ile Şahika Erkut Anadolu Liselerinin 9.sınıf öğrencileri olan 324 öğrencinin katılımı ile yapılmıştır. Çalışma, birinci çalışma ve ikinci çalışma olmak üzere iki kez yapılmış olup betimsel ve ilişkisel araştırma modelleri uygulanmıştır. Araştırma verileri, demografik bilgiler anketi, Pintrinch ve De Grooth tarafından geliştirilen 'Öğrenmeye İlişkin Motivasyonel Stratejiler Ölçeği' nin motivasyonel inançlar boyutunda yer alan 'Öz-yeterlik Algı Ölçeği' ve 1990 yılında Rebecca Oxford tarafından hazırlanan Dil Öğrenme Stratejileri ölçeği ile toplanmıştır. Çalışma sonuçları, öğrencilerin yabancı dil öğrenme yöntemleri kullanımı ile İngilizce öz yeterlik algıları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak birinci ve ikinci aşama çalışma sonuçlarının kız ve erkek öğrenciler arasında yabancı dil öğrenme yöntemlerinin kullanımı açısından anlamlı bir farklılık olması konusunda aynı olmadığı görülmüştür. Birinci aşama araştırma sonuçları, kız ve erkek öğrenciler arasında yabancı dil öğrenme yöntemlerinin kullanımı açısından anlamlı bir farklılık olduğunu gösterirken ikinci aşama çalışma sonuçları aynı hususta anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify whether there is a relationship between the students' use of Language Learning Strategies and students' sense of Self-Efficacy in English. The participants are the 324 9th grade students at Edirne İlhami Ertem High School, Edirne High School, Lalapaşa High School, Havsa High School and Şahika Erkut Anatolian High School, which are located on urban and rural areas in Edirne. The study is conducted twice. A descriptive and correlational survey model is used in the study. The Sense of Self-Efficacy Scale that is a part of 'Motivated Strategies for Learning Questionnaire' developed by Pintrinch and De Grooth and the Strategy Inventory for Language Learning (SILL) scale designed by Rebecca Oxford, 1990 are used as the data collection instruments. Also demographic characteristics questionnaire is used. The results of the study revealed that there is a statistically significant difference between use of language learning strategies and sense of self-efficacy. However the results of the two studies show difference in use of language learning strategies and sense of self efficacy. While the results showed statistically meaningful difference between female and male students' use of language learning strategies in the former study; it is found out that there is no statistically significant difference between female and male students' use of language learning strategies in later study.