Edebiyat ve psikoloji kavşağında Nihan Kaya'nın eserleri
Nihan Kaya's works in junction of literature and psychology
- Tez No: 488879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FİKRET USLUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Eserleri ve eğitim hayatı gözlemlendiğinde Nihan Kaya'nın edebiyat ve psikolojiyle detaylı bir şekilde ilgilendiği söylenebilir. Eserleri kurmaca ve kuramsal şeklinde iki başlıkta toplanabilecek olan Kaya'nın hâlihazırda beş roman, iki hikâye ve iki de kuramsal olmak üzere dokuz kitabı yayınlanmıştır. Bu bağlamda giriş bölümünde tarihi antik çağlara dayanan edebiyat ve psikoloji ilişkisini psikolojik kuramlarla beraber vermeye çalışan incelememizin diğer bölümlerinde, Kaya'nın edebi eserlerindeki merkez şahsiyetler edebiyat ve psikoloji kavşağında değerlendirilmiştir. Çalışmanın temellendirilmesinde ise Kaya'nın eserleri ile edebiyat ve psikolojinin ortak noktalarına eğilen diğer araştırmacılar, kaynak gösterilerek kullanılmaya çalışılmıştır. Giriş bölümünde, edebiyat ve psikoloji ilişkisiyle alakalı Sokrates'ten başlayarak Platon, Aristoteles gibi antik dönem düşünürlerine yer verilmiştir. Sonrasında, psikolojinin bilim olarak kabullenilmesinde farkındalık yaratan Sigmund Freud ve ardından gelen Carl Gustav Jung, Alfred Adler, Rollo May gibi psikanalistlerin teorik saptamalarına değinilmiştir. Ardından Kaya'nın eserlerinde tüm bu hususların genel bir değerlendirmesi yapılarak çalışma, belirli bir neticeye bağlanmıştır. Son olarak, yazarla yapılan dört röportaj tezin sonuna eklenmiştir. Nihan Kaya'nın kurmaca eserlerinin merkeze alındığı çalışma, Sigmund Freud ve sonrasındaki öncüleri dayanak noktası alarak psikanalitik çerçevede irdeleme ve yorumlama yöntemi üzerine inşa edilmiştir. Bu bağlamda yazarın kişisel hayatından ziyade eserlerindeki merkez şahsiyetlerin psikolojik arka planına bakılacaktır. Şahsiyetlerin ele alınması, çalışmamızın daha çok eser merkezli bir yol izleyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It can be said that Nihan Kaya is profoundly interested in literature and psychology when you look at her works and education life. Kaya's works can be divided into two groups as fictional and theoretical which consist of five novels, two story books and two theoretical books. So in our introduction part we tried to present the relationship of the literature and psychology that dates back to the ancient eras and in our other parts we tried to evaluate Kaya's fictional characters in her works within the intersection of literature and psychology. We used other researchers' works that touch on the common points of the psychology and literature with the Kaya's works to ground our work. In introduction part we mentioned about ancient period philosophers starting from Plato, Socrates, and Aristotle as they were related to the literature and psychology. Then we mentioned about theoretical findings of Sigmund Freud, Carl Gustav Jung, Alfred Adler, Rollo May as they played an important role for making psychology a discipline of science. Finally we concluded our work by evaluating Kaya's works in general aspects. In the end we added three interviews with the writer to the thesis. Focusing on fictitious works of Nihan Kaya, our study was built on inspection and interpretation methods by referring to Sigmund Freud and his pioneers. In this context, rather than her personal life, the psychological background of the central figures in the works of the author will be dealt with. The handling of the characters suggests that our work will follow a more work-centered path.