Hazır giyim firmalarında tasarımdan ürüne geçiş sürecine ilişkin örnekler ve bir öneri (Yaş aralığı 10-16 genç kız gurubu.)
Turk ready-to-wear fashion design product process (Age range 10-16 young girls)
  1. Tez No: 488917
  2. Yazar: HALİDE FULYA TABBİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM BAĞRIŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Tez konusu; Hazır Giyim Firmalarında Tasarımdan Ürüne Geçiş Sürecine İlişkin Örnekler ve Bir Öneri.(Yaş Aralığı 10-16 Genç Kız Gurubu.) Araştırma; 10-16 yaş genç kız ergen gurubu bedensel,ruhsal,toplumsal açıdan incelendikten sonra, ergen kimliğinin popüler alt kültürlerle ilişkisi tespit edilip, hazır giyimdeki tasarım süreçlerinin ergen giyiminden verilen örneklerle anlatılmasını kapsamaktadır. Birinci Bölümde;Ergenlik tanımı, yaş aralıklarına göre göstermiş oldukları özellikleri açıklayan evreleri, bedensel, duygusal, toplumsal, sosyal ve kişilik olarak gelişim aşamaları ve gençlerin sosyal anlamdaki ilgi alanlarına yer verilmiştir. İkinci Bölümde;Giyim tasarımının ergen kimliği ve popüler alt kültürlerle tarihsel süreçteki gelişimi ,modanın hazır giyim ile ilişkisi ve hazır giyimde tasarımın önemi anlatılmıştır. Üçüncü Bölümde;Hazır giyimde tasarımdan ürüne dönüştürülme aşamaları Türkiye'den ve uluslararası markalardan örneklerle açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ; 10-16 yaş ergen genç kız gurubunun hazır giyimdeki yeri, moda akımları üzerindeki etkileri incelenmiş ve markalaşma anlamında geliştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Yararlanılan kaynaklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thesis topic, Examples and suggestions for transition period from design to product in ready-to wear clothing companies.(age between 10-16 teenage girl group.) Research covers describing 10-16 age group for adolescent girls, physically, spiritually, after examining social terms, adolescent identity relationship with popular sub-culture to determine whether the garment design process in the clothing of the adolescents with examples. In the first section it is given that , the definition of adolescence, according to the age range of features describing the stages they have shown, physical, emotional, social and personality development as the stages and areas where young people are interested in the social sense. In the second section; Clothing adolescent identity of design and the development in popular sub-cultural historical process, relationship between fashion and ready-to wear garment and the importance of apparel design are described by giving examples. In the third section;Creative process under the title of desing process are described from design to product formation until the last process in Turkey and the international youth clothing brands by giving examples. In conclusion; The position of 10-16 years old teenage girl in ready to wear sector and their influence on fashion stream are studied and it is stated that they should be improved in a framework of branding. The used resources are indicated.