Dini tutum-çocuklara yönelik şiddet nedenleri ilişkisi (Isparta örneği)
Religious attitude-reasons of violence relating to children(Isparta sample)
- Tez No: 488966
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÇİNAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 145
Özet
Geçmişten günümüze taşınan, hayatımızın her alanına olumsuz bir şekilde yansıyan, hem mağdurunu hem de failini olumsuz yönde etkileyen şiddet olgusu önemli bir sorun olarak var olmaya devam etmektedir. Problemin çözülmesinde ilk adım problemin kaynağının tespit edilmesi ve buna uygun iyileştirme adımlarının atılmasıdır. Araştırma da bu gereklilikten ortaya çıkmış; özelde aile içi çocuğa yönelik şiddeti konu edinmiş ve ailede çocuğa uygulanan şiddetin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Verilerin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından geliştirilen“Çocuklara Uygulanan Şiddet Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Geçerlik ve güvenilirlik analizleri sonucunda araştırmanın amacına uygun olduğu görülen 5'li likert tipindeki ölçeğin; 27 maddeden ve beş faktörden oluşuğu tespit edilmiştir. Bu faktörler; 1-Kötü Alışkanlıklara Bağlı Şiddet, 2- Psikolojik Rahatsızlıklara Bağlı Şiddet, 3- Dini ve Ahlaki Değerlere Bağlı Şiddet, 4- Sorumluluklara Bağlı Şiddet, 5- Okula Bağlı Şiddet şeklinde oluşmuştur. İlgili faktörler aile bireylerinin çocuklarına uyguladığı şiddeti ve düzeylerini tespit edilmesini sağlamıştır. Din, insanların bireysel ve sosyal hayatlarını etkileyen, iyiliğe, doğruya ve mutluluğa ulaşmayı hedefleyen en güçlü sistemlerden biridir. Bireylerin dini tutumlarının büyük bir sorun olan çocuklara uygulanan şiddete ne yönde etkilediğinin belirlenmesi amacıyla“dini tutum ölçeği”kullanılmış ve iki ölçekten elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. İlişkisel tarama yönteminin kullanıldığı bu araştırmada veriler, yüz yüze anket uygulanarak Isparta İlinde yaşayan, 22-65 yaş aralığında, çocuk sahibi olan 375 kişiden toplanmıştır. Verileni elde edilmesinde Kişisel Bilgi Formu, Dini Tutum Ölçeği ve Çocuklara Uygulanan Şiddet Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (22.00 sürümü) testlerinden aritmetik ortalama, bağımsız t Testi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda katılımcıların dini tutum düzeyleri ile çocuklara uygulanan şiddet düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Buna göre dini tutum arttıkça çocuklara uygulanan şiddet azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence that affects both the victim and the perpetrator in a negative way, which is reflected in every aspect of our lives, which is carried daily from the past, continues to be an important problem. The first step in resolving the problem is to identify the source of the problem and take appropriate steps to heal it. This research has emerged from this necessity and aimed to identify the reasons of domestic violence against to children. The data were obtained from“Violence Reasons Against Children Scale”which has been developed by the researchers. The 5-point likert-type scale, which was deemed appropriate for the purpose of the study in the light of the reliability and validity analyzes, was found to consist of 27 items and five factors. These factors are; 1-Violence due to bad habits, 2-Violence due to psychological disturbances, 3-Violence due to religious and moral values, 4-Violence due to Responsibilities, 5-Violence due to School/Education. Relevant factors have led to the understanding of the causes and levels of violence that family members apply to their children. Religion is one of the most powerful systems that affect people's individual and social lives and achieve goodness, truth and happiness. Religious attitude scale" was used to determine whether the religious attitudes of the individuals affected the severity of the problem, which was a major problem, and the data from the two scales were compared. What relational scanning method is used to research face to face by applying a survey in the province of Isparta living, were collected from 375 people who have children in the age range of 22-65. Personal Information Form, Religious Attitude Scale and Children's Violence Scale were used in obtaining the data. In the analysis of the data, arithmetic mean, independent t test, one way variance analysis (ANOVA) were used and their correlation was examined in SPSS 22.00 tests. At the end of the study, there was a significant negative correlation between the level of religious attitudes of the participants and the level of violence applied to children. According to this, as the religious attitude increases, the violence applied to the children decreases.