Aristoteles'te zaman kavramı
Concept of time in Aristoteles
- Tez No: 488965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ALTUNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kategoriler, var olanlar için en genel kavramlardır. İlkçağdan itibaren kategoriler ile var olanlar arasındaki ilişki birçok felsefi düşüncede yer almıştır. Aristoteles'in felsefi sistemi doğrultusunda bir kategori olarak zaman kavramıyla var olandaki devinim ve değişim gibi ilkeler açıklanmaktadır. Ayrıca var olanın bilinmesi bağlamında zaman, şeylerin özündeki bir ilinektir. Zaman kategorisi ne zaman sorusuna cevap vermenin yanı sıra hareketin ölçüsü olarak da kabul edilmektedir. Aristoteles'e göre zaman, geçmiş, şimdi ve gelecek olmak üzere üç parçadan meydana gelmektedir. Geçmiş ve gelecek var olmayan, şimdi ise zamanın var olan parçasıdır. Zaman, fiziksel bir niteliğe sahip olmadığından dolayı mahiyetini doğrudan kavramak zordur. Bu nedenle zaman var olanlarla birlikte ele alınmıştır. Ayrıca zaman kategorisi dil, düşünce ve varlıkla ilişkisi bakımından incelenebilir. Bu tezin amacı, zaman kategorisinin mahiyetini ortaya koyarak, onun var olanlarla ilişkisinin ne olduğunu felsefi ve mantıksal açından incelemektir.
Özet (Çeviri)
Categories are the most general concepts for the existence. Since ancient times, the relationship between categories and existence has taken place in many philosophical thoughts. In the direction of Aristotle's philosophical system via the concept of time, as a category, many principles are explained like movement and change that present in the existence. Also time, in the context of knowing what is present, is an accident in the essences of things. The time category, being the answer of the question when, is also considered as the measure of movement. According to Aristotle, time consists of three parts; past, present and future. From these parts of time, while the past and the future are non-existent, the present is an existing part of it. Since time does not have a physical quality, it is hard to grasp its essence. For this reason, time is held together with existence. In addition, the time category can be analysed? in relation to language, thought and existence. The purpose of present thesis is to analyse both what the time category is and its relations with existence.