Bağımsızlık sonrası Azerbaycan sinemasında toplumsal yozlaşma: Pencere ve Köpek
The social degeneration in the post-independence Azerbaijan cinema: The Window and the Dog
- Tez No: 489046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL YAŞARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sinema kendi yasaları ve kendi dili olan endüstrileşmiş bir sanat dalıdır. Sinema tarihi genel anlamda tarihin bir dalı, filmlerse ülkelerin tarih yazma araçlarından biridir. Yapıldığı dönemin toplumsal yapısı, kültürel dönüşümü, egemen olan ideolojilerden etkilenme özelliğine göre sinema, aslında ait olduğu ülkenin tarihinin ve toplumsal yaşamının yansıtılma biçimlerindendir. Bu bakımdan ele alındığında, çalışmada, toplumda yaşanan bozulma, kendi kültüründen ve özünden uzaklaşma, ahlaki ve etik değerlerde yaşanan dejenerasyonu da yansıtma özelliğine sahip sinemanın aracılığıyla bağımsızlığın kazanılmasının ardından Azerbaycan toplumunda yaşanan değişimler ve toplum yapısında oluşan yozlaşma unsuru incelenmiştir. Yozlaşma her ülkede farklı sistemlerde farklı şekillerde kendini göstermiştir. Azerbaycan'da bağımsızlığın kazanılmasının ardından serbest ekonomiye geçiş ve siyasal, ekonomik ve savaş nedeniyle toplumda yaşanan yozlaşma daha belirgin şekilde kendini dışa vurmuştur. Toplumsal değişimler hayatı her alanda etkiler. Serbest piyasa ekonomisine geçiş aşamasında her ülkenin karşılaştığı negatif durumlar Azerbaycan toplumu için de geçerli olmuştur. Azerbaycan'da bağımsızlığın kazanılmasının ardından geleneksel toplum yapısında oluşan değişimler, sosyalist ekonomiden pazar ekonomisine geçişin getirdiği sorunlar, ülke hayatını etkilemekle beraber sanat dallarını, özellikle sinema sektörünü de derinden etkilemiştir. 1990'lı yıllar Azerbaycan sinemasında yozlaşma unsurunun ele alınma biçimleri seçilen film örnekleri kapsamında, etik, ahlak ve yozlaşma kavramları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema is an industrialized art form with its own laws and its own language. Cinema history is generally a branch of history, and movies are one of the writing tools of countries`. By the period of social structure, the cultural transformation, the influence of the dominant ideologies, Cinema is one of the forms of history reflection and the social life of country, which it belongs to. In this regard, this study, after the independence of Azerbaijan, the changes in the society of the country and degeneration in the community were investigated through the cinema, which has the characteristic of reflecting the degeneration in moral and ethical values, the degeneration in society and divergence from its own culture and essence. Degeneration has manifested itself on different systems in various forms in different countries. After gaining independence, the degeneration experienced in the society has exposed itself more clearly due to the free economic passage, political, economic and war problems. Social changings affects every aspect of life. Negative situations that each country encountered during the passage to the free market economy was also valid for the Azerbaijani society. After independence, the changes in the traditional society structure, the problems brought by the transition from the socialist economy to the market economy have deeply affected the branches of art, especially the cinema industry. The handling types of degeneration were analyzed within the context of ethics, morality, and degeneration within the scope of selected film example Azerbaijani cinema in the 1990s.