Cumhuriyet Dönemi İslamiyet öncesi Türk tarihi araştırmaları
Pre-İslamic Turkish history researches in Republican Period
  1. Tez No: 489048
  2. Yazar: MAHMUT BÖCEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tarih boyunca çok geniş ve farklı coğrafyalara yayılmış ve bu ulaştığı coğrafyalarda çeşitli siyasi teşekküllerde varlığını sürdürmekte olan Türkler, günümüzde de dünya tarihini önemli bir biçimde etkilemektedir. Çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Türklerin hepsinin ortak bir geçmişe sahip oldukları dönem İslamiyet Öncesi dönemdir. Bu çalışma, Türkiye'de büyük ölçüde Cumhuriyet Döneminde başlayan İslamiyet Öncesi Türk Tarihi çalışmalarının günümüze kadar geçen süreçteki yeri ve önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın özünü bu süre zarfında İslam Öncesi döneme ait araştırmalar oluşturmaktadır. Cumhuriyet dönemi öncesinde hak ettiği değeri göremeyen İslamiyet Öncesi Türk Tarihi'nin bu dönemden günümüze nasıl geldiği ve günümüzdeki yeri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, very wide and different geographical area has spread and the Turks, who continue to exist in various political formatıons in these geographical regions, are influencing the world history in a important way today. The period in which all the Turks who have spread to a very wide geography have a common past are pre-Islamic periods. In this study, aims to reveal the place and significance of the pre-Islamic Turkish History studies which started in Republic Period in Turkey in the period until the present day. During this period, the essence of the work constitutes research related to the Pre-Islamic Revolution. The pre-Islamic Turkish History, which can not see the value it deserves before the Republican era, has been examined from this period on how the day-to-day came and where it is today.