İtil Bulgarlarında ticari hayat
Commercial life in Volga Bulgarians
  1. Tez No: 489049
  2. Yazar: MELTEM AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İtil Bulgar Devleti'nin ekonomik gelişiminde anahtar rolü üstlenen İtil Nehri, Büyük İpek Yolu'nun kuzey kolunun en önemli bağlantı noktalarından biri olmuştur. İtil Nehri Hazar Denizi'ne akarak Kafkaslar vasıtasıyla İran'la, Türkistan-Harezm'den uzanan büyük ticaret yolunun üzerinde olması hasebiyle de Çin'e kadar bağlantı sağlamıştır. Yine İtil'in en büyük kolu olan Kama (Çulman), Yayık ve Batı Sibirya ile bağlantı sağlamıştır. İtil Nehri boyunca VI. yüzyıldan itibaren İskandinav ülkeleri ve Sâsânîler arasında başlayan ticaret, Varyag-Rusların da bu ticarete katılmalarıyla gelişmiş, IX-XIII. yüzyıllarda ise İtil Bulgar ülkesi uluslararası ticarî faaliyetlerinin yürütüldüğü bir merkez haline gelmiştir. İtil Bulgar Devleti'nin ticarî merkez haline gelmesinin en önemli sebebini devletin jeopolitik açıdan uygun bir bölgede kurulmuş olması oluşturmuştur. Zengin nehir ağı ile ticaret için uygun güzergâhlara sahip olan Orta İtil bölgesi, İtil Bulgar Devleti'nin kaderini tayin etmiştir. Bu bölgede gerçekleştirilen ticarette İtil Bulgar tüccarlarının oynamış oldukları aracı rolü ile İslam Dünyası'nın ihtiyaç duyduğu kuzey menşeli malların doğuya, aynı şekilde Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinin ihtiyaç duyduğu doğu menşeli malların kuzeye ve batıya aktarımı sağlanmıştır. İtil Bulgar Devleti bünyesinde gelişen ticaret, IX-XIII. yüzyıllarda Doğu Avrupa ticaret tarihi için büyük önem taşımıştır.
Özet (Çeviri)
Having played a key role in the economic development of the Volga Bulgarian State, the Volga River has become one of the most important connecting points of the northern branch of the Great Silk Road. The Volga River flows into the Caspian Sea, linking it to China through the Caucasus because of the large trade route that stretches from Iran to Turkestan-Harezm. Again, the connection with the largest of the Volga's Kama, Kama and Western Siberian. Along the Volga River The trade that started between the Scandinavian countries and the Sassanians since the IX-XII century, developed with the participation of Varyag-Russians in this trade, the Volga Bulgarian country has become the center of international trade activities. The most important reason for the Volga Bulgarian State becoming a commercial center is the fact that the state was established in a geopolitically favorable region. The Central Volga region, which has suitable routes for trade with the rich river network, has determined the fate of the Volga Bulgarian State. In the trade conducted in this region, the Volga Bulgarian merchants played an intermediary role to transfer the goods of the north from the Islamic world to the east and the goods of the east from the east and the Baltic countries to the north and the west in the same way. The trade developing in the Volga Bulgarian State of Itilt was very important for the history of Eastern European trade in the IX-XIII centuries.