Yerel basında Elmalı (1961-1971)
Elmali in local press (1961-1971)
  1. Tez No: 489052
  2. Yazar: İLKSEN KATI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN BEDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Tarih, Journalism, Political Science, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Çalışma, 1961-1971 yılları arasında Elmalı'da yayımlanmış iki ana gazete olan“Elmalı'nın Sesi”ve“Yeşil Elmalı”Gazetelerinin karşılaştırmalı bir şekilde incelenmesinden oluşmaktadır. Dönemin siyasi durumu bu gazetelere de sirayet ettiğinden, Elmalı'nın Sesi Gazetesi CHP propagandası, Yeşil Elmalı Gazetesi ise AP propagandası içeren haberlere yer vermiştir. Bu siyasi farklılık sonucunda ilçe halkının Türkiye ve dünya siyasetine bakış açısı, gazetelerin karşılaştırılması yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca, dönemdeki yerel yönetim faaliyetleriyle birlikte; dini, ekonomi, tarih, turizm, sağlık, eğitim ve spor faaliyetleri de gazetelerdeki bilgilere istinaden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of comparative analysis of the news between 1961 and 1971 in Elmalı'nın Sesi and Yeşil Elmalı Newspapers, two main newspapers published in Elmalı. Political conditions in this era effected these two newspapers so the propaganda of Republican People's Party is canvassed in Elmalı'nın Sesi Gazetesi and propaganda of Justice Party is canvassed in Yeşil Elmalı Gazetesi. Due to these political differences, the views of inhabitants about Turkish and world politics is analysed using comparative method. Apart from local administration activities occurred in this decade, religious, economic, touristic, health, educational and sports activities are also studied referring to the information in newspapers.