Elmalı havzasının arazi kullanımının zamansal değişimi ve iklim üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the Elmali basin of land use temporal change and effects on climate
  1. Tez No: 677844
  2. Yazar: HATİCE MENTEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN EYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsanoğlu yaşamı boyunca var olan birçok zenginliği aktif olarak kullanır. Bunların başında yaşamın kaynağı olan su ve toprak gelmektedir. İnsanlar doğası gereği üretme ve tüketme çabasındadırlar. İlk zamanlarda toprak ve suyun optimum kullanımı söz konusu iken teknolojiyle gelen yeni ihtiyaçlar arazi kullanım faaliyetlerinde değişikliğe neden olmuştur. Ayrıca arazi kullanımlarının değişmesi, su kaynaklarının dikkatsiz kullanımı iklimi de etkilemiştir. İnsan aktivitelerinin kaynakları olumsuz etkilemesi, sürdürülebilir bir yaşam için mümkün görünmemektedir. Gelecek nesillere kullanışlı ve yaşanabilir bir çevre bırakabilmek için etrafta olan değişimlerin fark edilmesi ve somutlaştırılması gerekir. Bu tez çalışması, arazi kullanım faaliyetlerinin bir arada bulunduğu bölgelerden olan havza alanlarındaki zamansal değişimi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma bölgesi olarak, İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan önemli havzalardan birisi olan Elmalı Havzası tercih edilmiştir. Çalışma kapsamında 2013, 2015, 2018 ve 2020 yıllarına ait Landsat-8 uydu görüntüleri kullanılarak bölgeye ait arazi kullanımının zamansal değişimi ve bu zamansal değişimin iklime olan etkileri incelenmiştir. Çalışma materyalleri üretimi, analizi ve yorumlaması aşamalarında Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojilerinden etkin bir şekilde faydalanılmıştır. Hidrolojik toprak grupları, arazi kullanım kabiliyeti ve sınıflandırma sonucu elde edilen arazi kullanım haritaları birleştirilerek sonuç ürün üzerinde yüzey akış değerleri hesaplanmış ve buna ilişkin yorumlar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar plancılara ve yerel yöneticilere karar verme noktasında önemli bir altlık olacaktır.
Özet (Çeviri)
Mankind actively uses many riches that exist throughout his life. At the beginning of these are water and soil, which are the sources of life. Humans are in an effort to produce and consume by nature. While there was optimum use of soil and water in the early days, the new needs that came with technology caused changes in land use activities. In addition, changes in land uses and careless use of water resources have also affected the climate. The negative effects of human activities on resources do not seem possible for a sustainable life. In order to leave a useful and livable environment for future generations, the changes in the environment must be noticed and embodied. This thesis study was carried out to examine the temporal changes in the basin areas, which are among the regions where land use activities coexist. Elmalı Basin, which is one of the important basins meeting the water needs of Istanbul, was chosen as the study area. Within the scope of the study, the temporal change of the land use of the region and the effects of this temporal change on the climate were examined by using Landsat-8 satellite images of 2013, 2015, 2018 and 2020. Remote Sensing (UA) and Geographic Information Systems (GIS) technologies were used effectively in the production, analysis and interpretation of study materials. By combining hydrological soil groups, land use capability and land use maps obtained as a result of classification, surface flow values were calculated on the final product and comments were made on this. The results obtained will be an important base for the planners and local administrators at the point of decision making.