Arap dili gramerinde temyiz
The tèmyîz in Arabic language grammar
- Tez No: 489054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZİFE NİHAL İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Temyiz cümle içerisinde açıklanmaya ihtiyaç duyan müphem unsur olan mümeyyez ile bu kapalılığa açıklık getiren temyizin kendisi olmak üzere iki kısımdan oluşur. Mümeyyez, cümle içerisindeki konumuna göre i'râb edilirken temyiz genellikle mansûb olmakla birlikte bazı durumlarda mecrûr da olabilmektedir. Temyiz, i'râbı ve şekli itibariyle diğer bazı cümle unsurlarıyla benzerlik arz etmesinden dolayı ihtilaflara söz konusu olmuştur. Bunların başında hâl unsuru gelmektedir. Farklı şekilde yorum olarak geitrilen Mefûlun bih, mefûl-u mutlak ve bedel de diğer unsurlardandır. Bu bağlamda hazırlamış olduğumuz tez, Arap dili gramerinde temyizi bütün hatlarıyla ele aldıktan sonra diğer nahiv unsurlarıyla oluşan ihtilafları incelemek suretiyle temyiz ile bu unsurlar arasındaki farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Tèmyîz (The Accusative of Distinction) consists of two parts, namely the ambiguous element (mumayyaz) which needs to be explained in the sentence and the distinction itself which clarifies this closure. Mumayyaz, when experesses according to the position in the sentence, the Tèmyîz is often mansûb, and in some cases it can be mecrûr.The Tèmyîz is controversial because it is similar in expressions and shape to some other sentence elements. At the beginning of these, there is Hâl element. Mefûlun bih (The Object), Mefûl Mutlaq (The Absolute Object) and Badel (The Apposition) are the other elements that are mixed. In this context, the thesis that we have prepared aims to reveal the differences between these elements by examining the disputes arising from other grammatical elements after all the lines of Tèmyîz are handled in Arabic language grammar.