Resimde gerçekçiliğin yeniden değerlendirilmesi ve güncel yaklaşımlar
Reassesment of realism in paintingand current approaches
  1. Tez No: 489065
  2. Yazar: ADEM BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ŞİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma tarihsel olarak toplumun gördüğü baskıları, yaşanan savaşları ve yıkımları konu alan sanatçıları ve bu sanatçıların değindiği toplumsal gerçekçiliği ve zaman içinde gerçekçiliğin geçirdiği evreleri konu almaktadır. Sanat; toplumun içinde bulunduğu durumu gözler önüne sermek ve tarihe not etmek adına çok önemli bir göreve sahiptir. Sanatçı ise bunu en çarpıcı şekilde, estetik bir dil ile ifade etmektedir. Topluma dayalı sanat anlayışı 17. yüzyıldan beri süre gelmektedir. Eleştirel tarzda eserler Realizm (Gerçekçilik) akımı ile birlikte sanat tarihinde yerini almıştır. Gerçekçilik zamanla yerini toplumsal gerçekçiliğe ve toplumcu gerçekçiliğe bırakmıştır. Gerçekçilik bağlamında toplumsal olaylara ilk tepki veren sanatçılardan biri İspanyol ressam Francisco Goya'dır. Toplumda yaşanan, gerçekçilik sorunu ve travmatik gerçeklik bağlamında eser üreten sanatçı sayısı oldukça fazladır. Toplumun trajedisini anlatan sanatçılar arasında Gustave Courbet, Pablo Picasso, Andy Warhol, AnselmKiefer, Cihat Aral, Neş'eErdok, Osman Kader Ahmad gibi isimler sayılabilir. Travmatik gerçeklik bağlamında eser üreten sanatçılar, toplumda yaşanan doğal afet veya insanlar tarafından yapılan trajik olayları resmederek farkındalık yaratmayı hedeflemişlerdir. Yapılan çalışmalarda punctum etkisi yoğun bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmalar ve kavramlar tez içerisinde çözümlenmiştir. Son olarak tez çalışması çerçevesinde yapmış olduğumuz eserleri temellendirmek ve çözümlemek hedeflenmiştir. Sanat tarihinde geçmişten günümüze değin Gerçekçilik sorunu“Resimde Gerçekçiliğin Yeniden Değerlendirilmesi ve Güncel Yaklaşımlar”adı altında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thisstudydealswithartistswhoarehistoricallysubjecttothepressures of thesociety, thewarsanddestructionstheyareliving in, thesocialrealism of theseartists, andtherealms of realismover time. Art: has got an importantmissiontoshowthesituationthatsociety is in andtonotethissituationtohistory. And artist impliesthis in a moststrikingandaestheticlanguage . Community-basedunderstanding of art has gone on since 17. Century . Critical style art of worksreplaced in historywithRealismmovement . Bythe time reality has leftitsplacetosocialrealityandsocialistreality.Spanish artist Francisco Goya is one of thefirst artist whorespondedtothosesocialevents. Therearemanyartistswhocreatework of arts in thecontext of traumaticrealityandRealism problem that has beenseen in society. Here aresomeartistswhoexplaintragedy of society : Gustave Coubet, Pablo Picasso , Andy Warhol, AnselKiefer , Cihat Aral , Neşe Erdok , Osman Kader Ahmadandmany of themcreatedworks of art in context of tragedy of society . Theartistswhocreatedworks in context of TraumaticRealism , aimedtocreateawarenessbydrawingtragiceventsthatmadebyhumanbeingsornaturaldisasterhappened in society. Weseeintenseeffect of punctum in thosecreatedworks. Thisworksandconceptsareanalysed in thesis. Finallytheworksthatwemadewithintheframework of thesisresearchsareaimedtoestablishfirmlyandanalyse. The problem of realism has beenresearchedunderthe name“ Reassesment of Realism in PaintingandCurrentApproaches”.