Tefsirler ışığında Nasr suresinin tahlili
Commentary on Nasr in the light of commentaries
  1. Tez No: 489068
  2. Yazar: NİHAT DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kur'an son ilahi kitap olup hükmü ve tebliği ebedidir. Derin manalara sahip olan bu kitabın en kısa surelerinden biri olan Nasr suresi, genel olarak bu çağın insanlarına, özel olarak da Müslümanların hem toplumsal hem de bireysel sorunlarını çözecek olan metodları ortaya koymuştur. Nasr sûresi birey ile toplumu bütünleştirmiştir. Bu surenin birinci ayeti siyasidir. İkinci ayeti ise içtimaidir. Üçüncü ayeti ise bireysel yani kulluktur. Bu ayetler arasında çok kuvvetli bir mana bütünlüğü vardır. Bu suredeki birinci ayette dikkat çekilen nokta başarıdır. Fakat bu başarını devamı için üçüncü ayetteki bireysel kulluğun önemine işaret etmektedir. İkinci ayetteki toplumsal değişme için ise yine bireyin değişmesini işaret etmektedir. Üçüncü ayetteki bireyin başarı kazanabilmesi için ise ikinci ayetteki toplumsal bütünleşmeye yöneltmektedir. Sûrenin içerdiği bu manaları dikkate alındığında günümüz Müslüman dünyasının nasr ve fetih elde edeceği kanaatindeyiz. Anahtar Kelimeler Nasr, Fetih, Hamd, Tesbih, İstiğfar.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is the last divine book and the judgment and the teaching is eternity. The Surah al-Nasr, one of the shortest surahs of this deeply meaningful book, has put forward methods that to solve both social and individual problems of today's people in general and Muslims in particular. The Surah al-Nasr integrates the individual and society. The first verse of this surah is politics, the second verse is social, and the third verse is individual, that is, slavery. There is a very strong meaning unity between these verses. The matter pointed out in the first verse of this surah is the success. But it points to the importance of the individual slavery in the third verse for the continuation of this success. For the social change in the second verse, it also indicates the individual's change. In third verse, since the individual has succeeded, it leads to social integration explained in the second verse. Considering these meanings including in the surah, we believe that today's Muslim world will attain support and conquest. Keywords Support, Conquest, Praise, Glorify, Praying for Forgiveness.