Kur'an ışığında duyguların eğitimi
Education of emotions in the light of the Qur'an
- Tez No: 489073
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİ EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Allah, İnsanları birçok duygulara sahip olan bir varlık olarak yaratmıştır. Bu duyguların veriliş amacına uygun bir hayat tarzına göre yaşamak, insanın hem dünyada hem de ahirette mesut olmasını sağlayacaktır. Duygular insan hayatına yön verdiği için eğitilmeden olumlu sonuçlar da elde edemeyiz. Duygular da ancak inanç sistemleri ve manevi değerlerle eğitilip, şekillendirilebilir. Çünkü insan ancak eğitilmiş duygularıyla hem Allah'ın, hem de insanların nezdinde değeri olacaktır. İlahi kitabın, getirdiği esaslar, dikkat çektiği hususlar, her yönüyle büyük önem arz eder. Onun evren ve evrenin bir parçası olan insan hakkında belirttiği hususlar, sünnettullahın kısa ve öz ifadeleri olmakla birlikte aynı zamanda insanı tanıma hususunda önemli materyalleri de vermektedir. Bu hususların bir yönü de insanlara verilen duyular ve bu duyguların eğitimidir. Bu münasebetle duygularımıza kaynaklık eden kavramlara önem verildiği gibi, Kur'an'ın insanda mevcut olan olumlu ve olumsuz duygulara nasıl bir çözüm yolu sunmuş olduğunu öğrenmek için ayetler nezdinde duyguların eğitimine de önem verdik. Anahtar Kelimeler Duygu, Duyguların Eğitimi, Olumlu Duygular, Olumsuz Duygular, Nefis Tezkiyesi
Özet (Çeviri)
Allah created the people as a being with many emotions. Living according to a lifestyle that suitable for the purpose of giving these emotions will enable human to be happy both in the world and in the Hereafter. As emotions lead to human life ,we can not get positive results without being trained. Emotions can only be trained and shaped by belief systems and spiritual values. Because man will be precious in the presence of Allah and the people with his trained emotions. The essentials of the Divine Book, the points of particulars, are of great importance in every aspect. Its points about human being, a part of the universe and the universe, are short and self-expressive of fate, and at the same time provide important materials for the recognition of human beings. One aspect of these issues is the emotions given to people and the education of those emotions.In this connection, we paid attention to the education of the emotions together with the verses, to learn how to provide solutions to the positive and negative emotions that are present in the Qur'an, as well as to the concepts that originate from our emotions. Key Words Emotion, The Education of Emotions, Positive and Negative Emotions, Human soul