İbn Acîbe ve En-Nîsâbûrî'nin işârî tevillerinin mukayesesi (Kasas sûresi örneği)
The comparison of İbn Acibe and en-nisaburi's ishari tafsir (For example: Sûrata'l-kasas)
- Tez No: 489175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHYETTİN İĞDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
zahirinin birbiriyle irtibatlı olduğu düĢünülür. Ġbn Acîbe‟nin ve en-Nîsâbûrî‟nin tefsiri de iĢari tefsir özelliği taĢıyan eserlerdendir. Her iki tefsir de tefsir usulü ve prensiplerine uygun olmasına ilaveten, bazı dakik iĢaretler de ihtiva ederler. Bu çalıĢma iki tefsiri iĢari yorumlar açısından mukayese edecek ve aralarında mukayeseler yaparak, benzerlik ve farklarını ortaya koymaya çalıĢacaktır. ÇalıĢmamız, giriĢ, iki bölüm ve sonuçtan oluĢmaktadır. GiriĢ bölümünde Ġbn Acîbe‟nin ve en-Nîsâbûrî‟nin hayatı ve tefsir metotları ortaya konulacaktır. Birinci bölümde iĢârî tefsirin anlamı, kabul Ģartları ve bâtınî tefsirden farkı ele alınacaktır. Ġkinci bölümde, Kasas suresindeki ayetlerde Ġbn Acîbe‟nin ve en-Nîsâbûrî‟nin zikrettiği iĢaretleri mukayese ederek, aralarındaki farkları ve benzerlikleri inceledik. Konu itibariyle iĢaretler, inanç, ahlak, müridin âdâbı ve evliyânın özelliklerine dairdir. Sonuçta ise bu çalıĢmanın sonunda ulaĢtığımız en önemli neticeleri zikrettik.
Özet (Çeviri)
The „iĢari tafsir‟ is to interpret the Qur'anic verses with signs that appear outside the figure but within certain rules and circumstances. The signs are given to some special people, and they are regarded as secrets and niceties. The signs are thought to be related to visible meanings. The exegesis of Ibn 'Acîbe and en-Nîsâbûrî is also a work of iĢari tafsir. Both tafsir include some punctual signs in addition to being in accordance with tafsir method and principles. This work will compare two interpretations of work in terms of interpretations and try to make similarities and differences among them by making comparative ones. Our work consists of two parts and the final result. In the introduction, the methods and life of Ibn 'Acîbe and en-Nîsâbûrî will be put forward. In the first part, the meaning of the „iĢari tafsir‟, the conditions of acceptance and the difference from the „batinite tafsir‟ will be examined. In the second chapter, we have examined the differences and similarities between them by comparing the signs cited by Ibn 'Acîbe and En-Nîsâbûrî in the verses that follow Kasas. In the subject, signs, beliefs, morality, features of saints and the proprieties of mystic students. In the end, we have mentioned the most important consequences of this study.