Öğrenilmiş güçlülüğün liderlik ve girişimcilik üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The impact of learned resourcefulness on leadership and entrepreneurship: A field research
- Tez No: 489221
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüz iş ve özel yaşamında bireylerin en çok maruz kaldıkları durum aşırı iş yoğunluğu, stres, belirsizlik, endişe ve kaygı gibi durumlardır. Bu şartlarda bireylerin başarılı olabilmesi için stresle nasıl başa çıkacaklarını ve sorunlarla nasıl mücadele edebileceklerini öğrenmeleri gerekmektedir. Literatürde öğrenilmiş güçlülük olarak yer alan kavram tam da bu durumları ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı, öğrenilmiş güçlülüğün girişimcilik ve öğrenme merkezli liderlik üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaca ulaşabilmek için öncelikle öğrenilmiş güçlülük, girişimcilik ve liderlik değişkenlerine ilişkin yerli ve yabancı literatür incelemesi yapılarak konuya kavramsal ve kuramsal açıdan bakılmıştır. Daha sonra, literatür bilgileri ışığında araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Araştırma hipotezlerini test edebilmek için veriler anket tekniği ile elde edilmiştir. Ankette, ilk bölümde katılımcıların demografik özelliklerini açığa çıkartacak sorulara yer verilmiş sonraki bölümlerde araştırmanın temel değişkenleri olan öğrenilmiş güçlülük, girişimcilik ve öğrenme merkezli liderlik değişkenlerini ölçümleyen ölçek önermeleri yer almıştır. Anket bir devlet üniversitesinde fakülte düzeyinde eğitim alan öğrencilere uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programına girilerek gerekli analizler yapılmıştır. Katılımcıların demografik özellikleri frekans analiziyle, değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile ve öğrenilmiş güçlülüğün girişimcilik ve liderlik üzerindeki etkileri ise regresyon analizi ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda değişkenler arasında anlamlı ilişkiler olduğu ve öğrenilmiş güçlülüğün girişimcilik ve liderlik üzerinde anlamlı ve pozitif etkiye sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business and personal life, the most common situation that individuals are exposed to is their excessive work intensity, stress, uncertainty, anxiety and anxiety. Under these conditions, individuals need to learn how to deal with stress and how to deal with problems so that they can succeed. The concept which is included in the literature as learned resourcefulness expresses exactly these situations. The purpose of this study is to investigate the influence of learned resourcefulness on entrepreneurship and learning centered leadership. In order to reach this aim, firstly the literature of domestic and foreign literature on the variables of learned resourcefulness, entrepreneurship and leadership were examined from the conceptual and theoretical point of view. Subsequently, research hypotheses were developed in the light of literature information. In order to test the research hypotheses, data were obtained by questionnaire technique. In the first part of the questionnaire, the questions regarding the demographic characteristics of the participants were asked. In the following sections, the items of scales, measuring the variables of learned resourcefulness, entrepreneurship and learning centered leadership, which are the basic variables of the research, took place. The questionnaire was administered to students at the faculty level at a state university. The obtained data were entered into the SPSS program and necessary analyzes were made. Participants' demographic characteristics were analyzed by frequency analysis, the relationships between variables were analyzed by correlation analysis, and effects of learned resourcefulness on entrepreneurship and leadership were analyzed by regression analysis. As a result of the analyzes made, it is found that there are significant relations between the variables and that the learned resourcefulness has meaningful and positive effect on entrepreneurship and leadership.