Örgütsel sosyalleşme ve kariyer planlaması arasındaki ilişki: Bankacılık sektöründe bir alan çalışması
Relationship between organizational socialization and career planning: A field study in banking sector
- Tez No: 489226
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞLIYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Örgüte yeni giren çalışanlar başta olmak üzere, örgüt içerisinde olan tüm çalışanları, örgütün amaç kural ve yerine getirmesi gereken davranışlara yöneltme sürecinde önemli etkisi olan örgütsel sosyalleşme, tüm sektörlerde olduğu gibi bankacılık sektöründe de çalışanların kariyer planlamalarında da önemli etkiler ortaya çıkarabilecek sonuçları içerisinde barındırmaktadır. Diğer taraftan konuyla ilgili alanyazın taramasında konunun ülkemizdeki banka çalışanları kapsamında ele alınmadığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda, bankacılık sektöründe uygulanan örgütsel sosyalleşmenin çalışanların kariyer planlamasına olan etkisinin belirlenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada bankacılık sektöründe uygulanan örgütsel sosyalleşme taktiklerinin çalışanların kariyer planlamaları üzerine etkisini belirlemek amacıyla uluslararası bir bankanın operasyon merkezinde çalışan 157 işgörene anket uygulanmıştır. Ankete katılanların örgütsel sosyalleşme taktikleri ve kariyer planlamaya ilişkin görüşleri bireysel ve bankaya ait özelliklere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği yönelik sorular, yer almıştır. Ankete katılanların örgütsel sosyalleşme taktikleri ve kariyer planlamaya ilişkin görüşlerinin banka çalışanlarına ait özelliklere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği bağımsız örneklemler için“T-testi”ve“ANOVA analizi”ile test edilmiştir. Ayrıca katılımcıların örgütsel sosyalleşme taktikleri ile kariyer planlamaya ilişkin görüşleri arasındaki ilişki“korelasyon”,“regresyon”analizleri ile tespit edilmiştir. Araştırma bulguları örgütsel sosyalleşme ve kariyer planlama arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational socialization which has an important impact on the process of directing all the employees especially new ones to comply with organization's aim, rule and manner includes the results that can reveal significant effects in employees' career plans in banking sector as in other sections. On the other hand, it has been determined in literature research that the issue hasn't been handled within the scope of bank employees in our country. Accordingly, this study has been carried out with the aim of determining the effects of organizational socialization tactics in banking sector on employees career plans. In this study, a survey was conducted to 157 employees working in operation centre of an international bank so as to determine the effects of organizational socialization tactics in banking sector on employees' career plans. Questions whether the ideas of participants pertaining to organizational socialization tactics and career planning show important differences according to individual and bank features took part in the survey and in the third section, questions regarding career plans took part in. Whether the views of participants about organizational socialization tactics and career planning reveal significant distinctions according to bank employees' features have been tested with“T-test”and“ANOVA analysis”for independent samples. Also, the relationship between organizational socialization tactics and career planning ideas has been determined by“correlation”and“regression”analyses. Research findings indicate meaningful relations statistically in positive way between organizational socialization and career planning.