Türkiye'deki sigorta şirketlerinin derecelendirilmesi ve değerlendirilmesi
Grading and evaluation of insurance companies in Turkey
- Tez No: 489257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEREF HOŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, sektörde mevcut olan sigorta şirketlerinin mevcut verilerini karşılaştırarak, sektör içindeki yerlerini ve statülerini test etmektir. Yapılan literatür araştırmalarında bu konuyla ilgili çalışmaya rastlanmamış olup, bu açıdan çalışma orijinaldir. Öncelikle sektörler kendi aralarında hiyerarşik kümeleme analizine tabi tutulup her küme farklı bir statüyü gösterecek şekilde (en iyi, iyi, orta, kötü, en kötü) şirketlerin kümelenmesi sağlanmıştır. Sektörde faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin sadece kendi içinde sıralamanın çok bir anlam ifade etmediği, bunların sektör içindeki statülerinde sınıflandırılması gerektiğinin önemli olduğu vurgulanmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde sigortacılığın tarihsel gelişimine göz atılmıştır. Ele alınan yıllar hakkında genel bir bilgi ile okuyucu bilgilendirilmiştir. Bu bilgiler ile sektörün reel büyümesi, prim üretimleri ve tazminat ödemeleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümü ise yöntem bölümüdür. Bu bölümde şirket derecelendirilmesinde kullanılan yöntemler ve araştırmanın yönteminden bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm olan bulgular bölümünde, yıllar itibari ile uygulanan analiz sonuçları yorumlanmıştır. Son olarak sonuç ve öneriler bölümünde, çalışma sonucunda şirketler hakkında varılan karar ve şirketler için önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilmek istenen şirketlerin, yılların değişmesi ile statülerinde bir değişiklik gösterip göstermediğinin gözlemlenmesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the current data of the insurance companies in the sector and to test their position and statutory status within the sector. There is no study on this subject in the literature studies that have been made, and in this respect the study is original. Firstly, the sectors are subject to a hierarchical clustering analysis among themselves and a cluster of companies is provided (best, good, medium, bad, worst) so that each cluster will show a different status. It is emphasized that it is important that the insurance companies operating in the sector do not make much sense to sort within themselves and that they should be classified in the rating within the sector. In the first part of the study, the historical development of insurance was examined. The reader was informed with general information about the years covered. In this light of information, information on real growth of the sector, premium productions and compensation payments are given. The second part of the work is the method part. The methods used at the company rating and the method of the research are mentioned. In the third section, Findings, the results of the analysis applied for years are interpreted. Finally, in the conclusions and suggestions section, decisions and suggestions were made about the companies as a result of the study. As a result of the study, is to observe whether the companies have changed with years of change.