Konya ekolojik şartlarında kültürü yapılan aynısefa (Calendula officinalis L.) bitkisinin farklı ekim zamanlarının agronomik özellikleri üzerine etkisinin belirlenmesi
The determination of effect on agronomic characteristics of different sowing of marigold (Calendula officinalis L.) which cultivated in Konya ecological condition
  1. Tez No: 489317
  2. Yazar: İREM AYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. YÜKSEL KAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, 2017 yılında Konya ekolojik şartlarında dört farklı ekim zamanlarında (09 Mart 2017, 03 Nisan 2017, 27 Nisan 2017 ve17 Mayıs 2017) yetiştirilen aynısefa (Calendula officinalis L.)'nın verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerini belirlemek üzere yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada materyal olarak aynısefa (Calendula officinalis L.) türüne ait tohum kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; aynısefa bitkisinde, bitki boyu 33.28-35.65 cm, bitki başına çiçek sayısı 2.70-3.63 adet/bitki, bitki başına yaş çiçek verimi 1.63-2.94 g, bitki başına kuru (drog) çiçek verimi 0.28-0.44 g, yaş çiçek verimi 81.5-147.0 kg/da, kuru (drog) çiçek verimi 14.1-22.33 kg/da, toplam flavonoit miktarı 91.08-110.13 mg QE/L, toplam fenolik bileşikler miktarı 513.25-575.15 mg GAE/L, çiçek uçucu yağ verimleri %0.02-0.08, çiçek uçucu yağ major bileşenlerinden alfa-kadinol miktarı %35.6-40.1, çiçek sabit yağ verimi %5.52-6.17 ve çiçek sabit yağ bileşenlerinden doymamış yağ asitlerinin toplamı % 41.53-49.15 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of different sowing (09 March 2017, 03 April 2017, 27 April 2017 and 17 May 2017), of marygold (Calendula officinalis L.), cultivated in Konya ecological conditions in 2017, on yield and quality characteristics. Experiments were designed and applied in randomized complete plot design with three replications. In this research, Calendula officinalis L. seeds were used. The results obtained from this research were ranged between 33.28-35.65 cm, 2.70-3.63 pieces/plant, 1.63-2.94 g, 0.28-0.44 g, 81.5-147.0 kg/da, 14.1-22.33 kg/da, 91.08-110.13 mg QE/L, 513.25-575.15 mg GAE/L and 0.02-0.08% for the plant height of marigold, the number of flower per plant, the yield of fresh flower per plant, the yield of drog flower per plant, the yield of fresh flower, the yield of drog flower, total flavonoid content, total phenolic content and the yield of essential oil from flower, respectively. The major component of the essential from the flower, alfa-kadinol, was varied between 35.6%-40.1%. The oil yield of the flower was in betwen 5.52 % and 6.17 % and the total unsaturated fatty acids in this composition was from 41.53 % to 49.15 %.