Yenilikçi aktivitelerin belirleyici faktörü olarak mekansal gömülülük: Bursa-İznik örneğinde bir araştırma
Spatial embeddedness as determining factor of innovative activities: A research in case of Iznik-Bursa
  1. Tez No: 489337
  2. Yazar: KÜBRA KOÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZER KARAKAYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kent ve bölge planlama alanında yapılan çalışmalar ekonomik ve sosyal yapının karşı karşıya kaldığı yapısal düzenlemelerden önemli ölçüde etkilenmiştir. Özellikle ekonomik ve sosyal yapı ile mekân arasındaki ilişkiler üzerine odaklanan tartışmalar, ekonomik faaliyetlerin mekânda nasıl biçimleneceği ve mekânın ekonomik faaliyetlere sunduğu avantajların neler olacağı bağlamında yürütülmüştür. Bilgi ekonomisine dayalı küreselleşme süreci ile rekabet koşullarının ağırlaşması sonucu bölgeler yerel ekonomi, uzmanlaşma ve yere özgü üretim ilişkileri gibi iç dinamikler ile ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu yaklaşımlar, mekâna yönelik bakış açılarını yeniden gündeme getirmiş ve kentsel/bölgesel gelişme paradigmalarını mekâna yüklenen anlam ve yerleşik ilişkileri bağlamında tartışmaya açmıştır. Yenilikçi, bilgi ve öğrenme odaklı ekonomik mekânların ortaya çıkma süreci mekânın yerleşik değerleriyle ilişkilendirilerek açıklanmaya başlanmıştır. Dolayısıyla, bir bölgenin yenilikçilik düzeyi, bilgi ve öğrenme kapasitesi mekândaki gömülü değerlerin bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Mekânın sunduğu yere özgü değerler o mekânı farklı kılar, çok yönlü çeşitlilik ortamını sağlayarak yaratıcı süreçleri destekler ve buluşçu ortamları teşvik eder. Bu çalışmada, yeni ekonomik ve sosyal paradigmalar bağlamında mekâna yönelik bakış açılarını ortaya koyarak örnek alan olarak seçilen Bursa İli İznik İlçesi özelinde yerleşik ilişkilerin bölgenin yenilikçilik düzeyini nasıl etkilediğini belirlemek hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda, İznik'in sosyal sermaye ve sosyal ağ potansiyelleri, mekânsal çeşitliliği sunduğu kentleşme ve yerelleşme ekonomileri, girişimci kültür ve bağlantılar gibi yerleşik ilişkilerin İznik yerleşmesinin yenilikçi aktiviteleri üzerinde belirleyici rolü olduğu ve kentin rekabet koşullarını düzenleyerek ekonomik kırılganlık dönemlerinde dirençli olabildiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
Studies in urban and regional planning have been significantly affected by the structural arrangements faced by the economic and social structure. Especially, the discussions focusing on the relations between space and socio-economic structures have carried out in the context of the advantages what offered to economic activities of the place and how the economic activities will be shaped by space. With the globalization process based on knowledge economy and the increasing of competition conditions, regions have begun to come to the forefront with their local dynamics such as, local economy, specialization and local production relations. These approaches brought back to the point of view of space again. Urban and regional development paradigms have been debated in the context of the meaning of space and embedded relations in space. The process of emergence of innovative, knowledge and learning-focused economic spaces has been started to be explained in relation to the embedded values of the space. Thus, the innovation and knowledge-learning capacities of a region can be regarded as a result of embedded values in space. It can be said that the space is a phenomenon involving differences having location-specific values, feeding creative processes with multi-faced milieu and encouraging innovative actions. this study was aimed to determine how embeddedness setting out the points of view towards the space affects the level of innovation of the region in case of Bursa-İznik, with new paradigms emerging in the changing economic and social approaches. It is seen that embeddedness values such as social capital and social networks, urbanization and localization economies offering spatial diversity, entrepreneurial culture and networks was found to have a decisive role on innovative activities in İznik. It can also be seen as an element that will provide resilience to places in times of economic vulnerability by regulating the competitive conditions.