Damla sulamada farklı lateral aralığı uygulamasının taze fasulyede verim ve kalite unsurlarına etkisi
Effect of different lateral spacing on drip irrigated green bean yield and quality parameters
  1. Tez No: 489338
  2. Yazar: INAS JAMEEL ABDULWAHHAB ALBAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma, damla yönteminde, farklı damlatıcı debi ve aralığı ile lateral aralığı koşullarında sulama uygulamasının taze fasulyenin verim ve verim unsurlarına etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, üç farklı damla sulama sistemi şu şekilde oluşturulmuştur: DS1, damlatıcı debisi 2 L/h ve aralığı 33 cm ve lateral aralığı 50 cm (Her bitki sırasına bir lateral hat); DS2, damlatıcı debisi 2 L/h ve aralığı 33 cm ve lateral aralığı 100 cm (İki bitki sırasına bir lateral hat); DS3, damlatıcı debisi 4 L/h ve aralığı 50 cm ve lateral aralığı 100 cm'dir (İki bitki sırasına bir lateral hat). Sulama uygulamalarında, ıslatılan alan yüzdesi %75 olarak dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, taze fasulyede, farklı damla sistemleriyle sulama uygulaması arasında ürün verimi ve verim unsurları bakımından önemli bir fark olmadığı belirlenmiştir. Dolayısıyla, tarla koşullarında üretilen taze fasulyenin damla yöntemiyle sulanmasında lateral aralığının 100 cm (İki bitki sırasına bir lateral hat) olarak uygulanabileceği ve bu uygulamanın damla sisteminin lateral boru masraflarını da %50 azaltacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Experiments were conducted to assess the effects of different dripper discharges, dripper spacings and lateral spacings on yield and physical quality attributes of drip-irrigated green beans. For this purpose, three different drip irrigation system were arranged as: DS1, in which dripper discharge is 2 L h‒1, dripper spacing is 33 cm and lateral spacing is 50 cm (one lateral line for each plant row); DS2, in which dripper discharge is 2 L h‒1, dripper spacing is 33 cm and lateral spacing is 100 cm (one lateral line for two plant rows); DS3, in which dripper discharge is 4 L h‒1, dripper spacing is 50 cm and lateral spacing is 100 cm (one lateral line for two plant rows). In irrigations, wetted area percentage was taken as 75%. Present findings revealed that different drip irrigation treatments did not have significant effects on yield and physical quality attributes of green beans. Therefore, it was concluded that lateral spacing in drip irrigation of green beans could be selected as 100 cm (one lateral line for two plant rows). This will bring at least 50% saving in lateral pipe costs of drip irrigation systems.