Şeker mısırda farklı lateral aralığı koşullarında damla sulama uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkisi
Effect of drip irrigation under different lateral spacing conditions on sweet corn yield and yield parameters
  1. Tez No: 489339
  2. Yazar: JANAN ORAL HASHIM AL-HURMUZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Konya koşullarında yürütülen bu çalışmada, damla yöntemiyle sulanan şeker mısır için optimum lateral aralığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışmada, iki farklı bitki sıra aralığı ( Standart 70 cm: 70-70-70 cm, bir dar bir geniş sıra arası: 45-95-45 cm) ve iki farklı lateral aralığı (70 cm ve 140 cm) uygulamaları tarla koşullarında şeker mısıra uygulanarak test edilmiştir. Konuların sulama suyu hesabında, ıslatılan alan yüzdesi %75 olarak dikkate alınmıştır. Damla sulamada farklı lateral tasarımları uygulaması ürün verimini önemli şekilde etkilemiştir. En yüksek taze koçan verimi ve tekil taze kocan ağırlığı her bitki sırasına bir lateral tertiplenen konudan elde edilmiş olup, diğer iki uygulama arasında ürün verimi yönünden bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted under Konya conditions to determine optimum lateral spacing for drip-irrigated sweet corn. For this purpose, three different drip irrigation systems were planned. Irrigation treatments consisted of two different plant row spacings (standart 0.70 m and one narrow one wide row spacing, 45-95-45 cm) and two different lateral spacings (0.70 m and 1.40 m). Effects of different drip irrigation systems on sweet corn yield and quality attributes were investigated. In the calculation of irrigation water, the percentage of wetted area is taken as 75%. Different lateral arrangements had significant effects on yields. The greatest fresh cob yield and single cob weight was obtained from the drip irrigation system with a lateral line for each plant row. The differences in cob yields of the other two treatments were not found to be significant.