Solving the traveling salesman problem using metaheuristic algorithms
Metasezgisel algoritmalar kullanılarak gezgin satıcı probleminin çözülmesi
  1. Tez No: 489351
  2. Yazar: SUHAIR SAFAA SAUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİFE KODAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gezgin Satıcı Problemi (GSP), popüler ve klasik araştırma problemlerinden biridir ve kombinatoryal optimizasyon problemlerinin yaygın olarak bilinen yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. GSP, deterministik olmayan bir problemdir; bu nedenle gerçek dünyada ve günlük hayatımızda karşılaşılan bu sorunu çözmek için birçok metasezgisel algoritma yöntemleri kullanılmıştır. Farklı GSP'lerin çözümünde kullanılan çeşitli çözüm teknikleri vardır. GSP'yi çözebilmek için bugüne kadar ele alınan başlıca metasezgisel algoritmalar Benzetilmiş Tavlama (BT), Tabu Search (TS), Genetik Algoritma (GA), Memetik Algoritmalar (MA), Saçılım Araştırması (SA), Karınca Kolonisi Optimizasyonu (KKO) algoritmalarıdır. GSP, NP-Komple problem sınıfının bir üyesidir ve GSP'yi çözmek, özellikle bir problemin boyutu büyük olduğunda klasik matematiksel yöntemleri kullanarak zordur. Bu nedenle, doğru hesaplama süresine sahip çok sayıda metasezgisel yöntemler, GSP'yi çözebilmek için az miktarda zaman ve hesaplama maliyeti içinde en uygun çözümlere ulaşmak için geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında Kurbağa Sıçrama Algoritması, Karınca Kolonisi Optimizasyonu, Geliştirilmiş Parçacık Sürüsü Optimizasyonu ve Kurbağa Sıçrama Algoritmasının geliştirilmiş iki yöntemi kullanarak GSP çözülmeye çalışılmıştır. MATLAB programlama ortamını kullanılarak TSPLIB kütüphanesinden alınan problemler bahsedilen algoritmaları kullanarak çözülmüştür. Bu algoritmaların sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Travelling Salesmen Problem (TSP) is one of the popular and classical research problems, and it is accounted as one of the widely known of combinatorial optimization problems. The TSP is a NP-Complete problem; therefore many metaheuristic algorithm methods had been used to solve this problem which can be met in real world and our daily life. There are various solution techniques which are used for solving different kinds of TSPs. Major metaheuristic algorithms that was covered so far for solving TSP are the Simulated Annealing (SA), Tabu Search (TS), Genetic Algorithm (GA), Memetic Algorithm (MA), Scatter Search (SA), Ant Colony Optimization (ACO), etc. TSP is a member of NP-Complete problem class and solving the TSP is difficult using classic mathematical methods especially when the size of problem is great. Therefore, large number of metaheuristic methods which have accurate calculation time have been improved for solving TSP inorder to reach optimal solutions within a small amount of time and computational cost. In this thesis study, we tried to solve TSP using Shuffled Frog Leaping Algorithm, Ant Colony Optimization, Improved Particle Swarm Optimization, and two improved versions of Shuffled Frog Leaping Algorithm. By using the MATLAB programming environment, problems which are taken from the TSPLIB library are solved using mentioned algorithms. The results of these algorithms have been analyzed.