Fotogrametri yöntemiyle oluşturulan 3 boyutlu şehir modellerinin kadastral verilerle ilişkilendirilmesi
Integration of cadastral data and 3D city models generated by photogrammetric method
  1. Tez No: 489352
  2. Yazar: EKREM AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARABÖRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Fotogrametri bilimi geçmişten günümüze kadar teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmektedir. Günümüzde teknolojik gelişmeler ve bilimsel çalışmalar sonucunda fotogrametrik çalışmalar farklı veri kaynaklarına ve sonuç ürünlere yönelmiştir. Yaygın olarak kullanılan tek düşey algılayıcıya sahip hava kameraların geliştirilerek düşey ve eğik algılayıcılara sahip kamera sistemlerin fotogrametrik çalışmalarda kullanılmaya başlanması, yeni veri setlerinin oluşmasına imkân sağlamıştır. 3 Boyut algının oluşturulduğu sonuç ürünler üretilmektedir. Bu çalışmada ülkemiz şartlarında fotogrametrik yöntem ile elde edilen vektör veriler ve eğik algılayıcılardan alınan görüntüler ile obje yüzey kaplaması yapılan 3 Boyutlu şehir modelleri kadastral veriler ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmada 3 Boyutlu şehir modelinin temsil kabiliyeti araştırılmıştır. Çalışmamız, 3 boyutlu şehir modelleri ve 3 boyutlu şehir modellerinden elde edilecek bilgilerin mevcut kadastro bilgilerinin tespitinde ve temsilinde kullanılabilirliğini ve/veya kullanılabilmesi için yapılması gereken ilave çalışmaları belirlemeyi amaçlamaktadır. İnceleme Konya Selçuklu ve Meram ilçelerindeki kadastral parsellerdeki yapılar üzerinde yapılmış olup, kadastral parsellerin seçiminde yapılaşma şartları göz önünde bulundurulmuştur. Yapıları temsil eden 3 boyutlu modeller ve kadastral veriler; zemin oturumu, yapı niteliği, yapı detayı ve yapı detay koordinatları açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photogrammetry closely follows technological and scientific developments from past to present. As a result of technological developments and scientific studies, photogrammetric studies have led to different data sources and resulting products. With the development of aerial cameras with a single vertical sensor, which has widely used, the begining of camera systems with vertical and oblique sensors in photogrammetric studies enabled the creation of new data sets. Three dimensional sensations are obtained from the result products. This study contain that, associating 3D city model which generated by photogrammetric method and to textured by oblique image, with cadastral data. As a result of the analysis in the study, the representative ability of the 3D city model was investigated. The study was carried out on constructions in the cadastral parcels at the Konya City, Selçuklu and Meram districts, and the conditions of construction were considered in the selection of cadastral parcels. 3D models and cadastral data representing the constitution; foot prints, structure quality, structure detail and structure detail coordinates. Our aim is to determine the additional work that must be done in order to be able to use and / or use information obtained from 3D city models and 3D city models in the determination and representation of existing cadastre information.