Görüntü steganografisi için genetik algoritma ve blok tabanlı yeni bir yöntem
Genetic algorithm and block based a new method for image steganography
  1. Tez No: 744327
  2. Yazar: ZEYNEP SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Haberleşme türlerinin tamamında, özellikle gizli veri haberleşmelerinde, verinin güvenliği önemli bir konudur. Verinin güvenliğini sağlamak için verinin şifrelenmesi, yani kriptoloji klasik yöntemlerden biridir. Verinin şifrelenmesi, veri içeriğinin gizli kalmasını korusa da verinin varlığı gizli olmadığı için istenmeyen kişilerce gözlenebilir veya zarar görebilir. Steganografi verinin varlığının da gizlenmesini sağlayan bilim dalıdır. Steganografik çalışmalar, verinin varlığını gizlemek için taşıyıcı veya kapak adı verilen medyaları kullanmaktadır. Taşıyıcı medya; video, ses, görüntü veya program dosyaları olabilir. Taşıyıcı medyaya veri gizlenmesi ile elde edilen medyaya stego medya adı verilmektedir. Uzamsal alan görüntü steganografisinde taşıyıcı medya dijital görüntü dosyalarıdır. Veri gizleme işlemleri taşıyıcı görüntünün doğrudan piksel değerlerine yapılmaktadır. Birçok araştırmacı bu alanda teknikler geliştirmiş, teknikler önermişlerdir. Bu tez çalışmasında, uzamsal alan görüntü steganografisinde kullanılan en az anlamlı bit yer değiştirme tekniğine dayalı yeni bir steganografi tekniği geliştirilmiştir. Önerilen teknik verinin güvenli iletimi için, literatürde de yer alan taşıyıcı görüntünün bloklara ayrılması ve kanal seçimi tekniklerini kullanmaktadır. Steganografinin önemli ve temel ölçütlerinden biri olan verinin güvenliği, blok veri içerisinde genetik algoritma ile kanal seçimi yaparak artırılmaya çalışılmış ve verinin güvenliği genetik algoritmanın ürettiği anahtarla sağlanmıştır. Uygulamada, sabit boyutlu gri ölçekli taşıyıcı görüntüye farklı kapasitede veri gizlemek için, beş farklı boyutta gri ölçekli görüntü dosyaları gizli veri olarak kullanılmıştır. Klasik en az anlamlı bit tekniğindeki taşıyıcı görüntü piksellerinin sırayla seçilmesi yerine, bu seçimi genetik algoritma ile yaparak, verinin anahtar olmadan kolayca geri çıkarılmasının önüne geçilmiştir. Uygulama sonucunda, literatürdeki tekniklere kıyasla hem gizli verinin güvenliğinin artırılabildiği hem de taşıyıcı görüntüdeki bozulma azaltılarak verinin varlığının daha iyi gizlenebildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Data security is an important issue in all types of communication, especially in confidential data communications. Encryption of data, that is, cryptology, is one of the classical methods to ensure the security of data. Encryption of data keeps the data content confidential, but since the existence of the data is not confidential, it can be observed or damaged by undesired persons. Steganography is the science that allows the existence of data to be hidden. Steganographic studies use media called carriers or covers to hide the existence of data. Carrier media; can be video, audio, image, or program files. The media obtained by hiding data to the carrier media is called stego media. In spatial domain image steganography, the carrier media is digital image files. Data hiding operations are performed directly on the pixel values of the carrier image. Many researchers have developed techniques in this field and suggested techniques. In this thesis, a new steganography technique was developed based on the least significant bit displacement technique used in spatial domain image steganography. The proposed technique uses the techniques of separating the carrier image into blocks and channel selection, which are also available in the literature, for the secure transmission of data. The security of the data, which is one of the important and basic criteria of steganography, has been tried to be increased by selecting the channel with the genetic algorithm in the block data and the security of the data has been ensured by the key generated by the genetic algorithm. In practice, grayscale image files of five different sizes were used as confidential data in order to hide data of different capacities on a fixed-size grayscale carrier image. Instead of sequentially selecting the carrier image pixels in the classical least significant bit technique, this selection is made with a genetic algorithm, preventing the data from being easily retrieved without a key. As a result of the application, it has been observed that both the security of confidential data can be increased compared to the techniques in the literature and the presence of the data can be better hidden by reducing the deterioration in the carrier image.