F2 populasyonundaki bezelye hatlarının soğuğa dayanıklılıklarının belirlenmesi
Determination of cold hardiness in pea F2 population
- Tez No: 489369
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Araştırma“Tesadüf Parsellerinde iki Faktörlü Faktöriyel Deneme”desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuş ve Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü tam kontrollü araştırma serası ve laboratuvarlarında 2015 yılında yürütülmüştür. Bu araştırma ile soğuk stresine dayanıklı uygun bezelye genotipleri belirlenmiştir. Ayrıca soğuk stresine karşı bitkiler tarafından oluşturulan biyokimyasal, fiziksel özellikler veya fiziksel savunma mekanizmaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; soğuk zararı bakımından Melrose, Şahin, Granger, 4053 x Melrose, 4053 x Hadim, Şahin x Hadim ve 3057 x Melrose, peroksidaz içeriği bakımından 3057 x Melrose, 4053 x Melrose, 3029 x Melrose, 3029 x Granger ve 4053 x Hadim, süperoksit dismutaz içeriği bakımından 3053 x Melrose, Şahin x Hadim, 4053 x Melrose, Şahin x Melrose ve 3029 x Melrose ve prolin içeriği bakımından 3031 x Granger, 3055 x Melrose, Ultrillo, 3057 x Hadim ve Şahin x Hadim genotipleri ilk sıralarda yer almıştır. Sonuç olarak, soğuk stresinin bezelye genotiplerinin yapraklarındaki enzim aktiviteleri üzerine etkileri ele alındığında; genotipler içerisinde en dayanıklı olarak 3031 x Granger ve 3055 x Melrose genotipleri ön plana çıkan bu genotipler daha sonra yapılacak olan soğuğa dayanıklılık ıslah çalışmalarında kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
The experiment was designed according to the“Randomized Plots two Factorial Design”with three replications. The experiment was carried out at Selcuk University, Faculty of Agriculture, Field Crops Department in fully controlled research gardens and laboratories in 2015. Suitable pea genotypes resistant to cold stress was determined by the experiment. In addition, biochemical, physical properties or physical defense mechanisms constituted by plants against cold stress have been tried to be revealed. According to the results of the research; in terms of cold damage Melrose, Şahin, Granger, 4053 x Melrose, 4053 x Hadim, Şahin x Hadim and 3057 x Melrose genotypes, in terms of peroksidaz 3057 x Melrose, 4053 x Melrose, 3029 x Melrose, 3029 x Granger and 4053 x Hadim genotypes, in terms of süperoksid dismutaz 3053 x Melrose, Şahin x Hadim, 4053 x Melrose, Şahin x Melrose and 3029 x Melrose genotypes and in terms of proline 3031 x Granger, 3055 x Melrose, Ultrillo, 3057 x Hadim and Şahin x Hadim genotypes were in the first place. As a result, when the effects of cold stress on the enzyme activities on the leaves of the pea genotypes are considered; the most resistant genotypes are 3031 x Granger ve 3055 x Melrose in all examined genotypes. The genotypes in the foreground can be used for cold resistance to breeding studies to be performed later.