Laktulozun kontrollü salımı için polimerik nanofiber üretimi
Prduction of polymeric nanofiber for controlled release of lactulose
- Tez No: 489370
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.SALİH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son yıllarda, nanokompozit konsepti yeni ve yenilikçi materyallerin üretilmesinde ve polimer alanında teşvik edici bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Nanoteknoloji, üretimi daha ucuz ve daha etkin hale getirmektedir. Daha az atık oluştururken daha az enerji kullanır. Uygun moleküllerin eklenmesiyle mekaniksel ve termal özellikleri daha güçlü olan yüksek performanslı polimerik nanofiberler üretmek mümkündür. Elektrospin yöntemi ile nanofiber üretimi dünya kaynaklarında yaygın olarak kullanılmakta olup, genellikle büyük molekül ağırlıklı polimerler kullanılmaktadır Nanopartiküllerin polimerik yapıları ayrıca etkin maddenin hedeflendirilmesini, salımın kontrolünü ve sürdürülmesini sağlarlar. Hedeflenen bölgede uygulamayı takiben günler hatta haftalar süren bir etkin madde salımına imkân verirler. Yapılan literatür araştırmalarında kontrollü ilaç salımında nanofiberlerin kullanılması yönünde fazla literatüre rastlanmamıştır. Nanofiberlerin en önemli avantajlarından biri molekülün yüzey alanının genişletilerek farklı kullanım alanlarına (membran, taşıyıcı yüzey) uygulanmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada polimerik nanopartikül sistemlerine alternatif polimerik nanofiber üretimi ile yüzey alanı geniş nano ilaç taşıyıcı bir sistem geliştirilmiştir. Bu amaçla, projede nanofiber uygulaması için laktuloz adlı bağırsak düzenleyiciye ilişkin kontrollü ilaç salım sistemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada polilaktikasit ve poliüretan gibi polimerlerin elektrospin yöntemi ile nanofiberleri oluşturulmuştur. Sentezlenen bu nano-malzemelerle laktuloz bağlanarak farklı pH'larda kontrollü salımı incelenmiştir. Bu çalışmada bağlanma ve salıma (salınıma) ilişkin miktar tayinleri HPLC ve UV Spektrofotometre cihazları ile tespit edilmiştir. Ayrıca FTIR, SEM gibi teknikler kullanılarak yapılar karakterize edilmiştir
Özet (Çeviri)
In recent years, the nanocomposite concept has emerged as an incentive method in the production of new and innovative materials and in the polymer field. Nanotechnology makes production cheaper and more efficient. It uses less energy when it generates less waste. By adding appropriate molecules it is possible to produce high performance polymeric nanofibers with stronger mechanical and thermal properties. Nanoparticle production by the electrospin method is widely used in world resources, and usually large molecular weight polymers are used. Polymeric structures of nanoparticles also allow for the targeting, release and control of the active substance. They allow the release of active substances that last for days or even weeks after application in the targeted area. Literature studies do not reveal much literature about the use of nanofibres in controlled drug release. One of the most important advantages of nanofibers is that the surface area of the molecule is expanded and applied to different application areas (membrane, carrier surface). In this work, we have developed a system with a wide surface area nano drug delivery system with the production of polymeric nanofibers as an alternative to polymeric nanoparticle systems. To this end, a controlled drug release system for intestinal regulator lactulose has been developed for nanofiber application in the project. In this study, polymers such as polylactic acid and polyurethane were formed by electrospin method and nanofibres. These synthesized nano-materials were tested for their controlled release at different pHs by binding lactulose. In this study, quantification of binding and release was determined by HPLC and UV spectrophotometer. In addition, structures such as FTIR, SEM have been characterized.