Bazı tohum uygulamalarının fasulye hale yanıklığı hastalığına (Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola) karşı etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of some seed treatments against bean halo blight disease (Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola)
- Tez No: 489384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY KURTULUŞ BAŞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Fasulye hale yanıklığı (Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola) hastalığı tüm dünyada ve ülkemizde fasulyelerde, tohumla ve bitki artıklarıyla taşınan ve önemli ekonomik zararlara yol açan bakteriyel bir hastalıktır. Hastalık etmeninin tohumda yok edilmesi ya da azaltılmasının sağlanması amacıyla yürütülen bu çalışmada, hastalığa karşı hassas olduğu bilinen bir fasulye çeşidinin (Aras 98) ve yaygın ekimi yapılan bir çeşidin (Zirve) tohumları, yüksek virülensliğe sahip Psp izolatı (PspKb21) ile inokule edilerek, ISTA kurallarına göre, in vivo ve in vitro koşullarda 7 farklı tohum uygulamasına [kuru sıcaklık uygulaması (55ᵒC'de 2 gün, 60ᵒC'de 1 gün), sıcak su uygulaması (55ᵒC'de 20 dk), Bacillus subtilis QST713 ile tohum kaplaması (%1, 1.5 ve 2 / 100 mL steril saf su (SSS)), NaOCl (%5, 10 ve 15 / 100 mL SSS), Laktik asit (%10, 20, 30 / 100 mL SSS) Üzüm sirkesi (%10, 20, 50 / 100 mL SSS), kekik (Origanum onites) ekstraktı (%10, 20, 50 / 100 mL SSS) ile tohum sterilizasyonu uygulamaları] tabi tutulmuşlardır. Tohumların çimlenme oranlarına etki (%), uygulamalardan sonra bakteriyel patojenin tohumlardaki inokulum yoğunluğu (hücre/ml) ve sera koşullarında hastalık çıkış oranlarının (%) belirlenmesi denemelerinden elde edilen bulgulara göre; en başarılı uygulama, kekik ekstraktı ile elde edilirken bunu sıcak su uygulaması takip etmiş, en düşük etkinin NaOCl uygulamasıyla olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, tohum uygulamalarının, fasulye bakteriyel hale yanıklığı hastalığı ile entegre mücadele programları içerisinde kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bean halo blight disease caused by Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola that is carried on seeds and plant remains in beans all over the world and in our country, causing significant economic losses is a bacterial agent. In this work carried out in order to ensure the elimination or reduction of the disease agent in the seeds, a bean variety known to be susceptible to the disease (Aras 98) and seeds of a variety of common planting seeds (Zirve) are inoculated with Psp isolate which has high virulence (PspKb21), and in vivo and in vitro conditions according to ISTA rules have been subjected to 7 different seed applications [dry heat application (2 days at 55°C and 1 day at 60°C), hot water application (20 minutes at 55°C), seed coating with Bacillus subtilis QST713 (1, 1.5 and 2% / 100 mL sterile distilled water (SDW)), NaOCl (5, 10 and 15% / 100 mL SDW), Lactic acid (10, 20 and 30% / 100 mL SDW), Vinegar (10, 20 and 50% / 100 mL SDW), Thyme (Origanum onites) extract (10, 20 and 50% / 100 mL SDW)]. According to the results obtained from the experiments on the effects of germination rates on seeds (%), the density inoculum of the pathogen (CFU mL-1) in the seeds after the applications and the percent rate of disease (%) outbreak in greenhouse conditions; the most successful application was determined with thyme extract compared to controls, followed by hot water application, and it was determined that the lowest efficacy was with NaOCl application. According to the results of the study, it is envisaged that seed applications could be used in integrated management programs with bean bacterial halo blight disease.