Rule-based chunking of semantic roles for Turkish
Türkçe için semantik rollerin kural bazlı bölümlenmesi
- Tez No: 489399
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmamızda, semantik rollerin etiketlenmesi problemine farklı bir açıdan yaklaştık. Biz, sadece tek bir rolün belirlenmesi üzerine odaklanan ilgili çalışmaların aksine, bütün semantik roller üzerinde çalıştık. Savımız, bir kelimenin ve kontekstinin morfolojik analizinin semantik rollerin etiketlenmesinde yararlı olacağıdır. Bunun için ilk olarak olası semantik bölümlerin sınırlarını kelimelerin ve kontekstlerinin morfolojik analizlerini inceleyerek belirledik. Sınırların belirlenmesini daha da geliştirmek için ilk işlemi, morfolojik analiz ve ilk işlemin çıktısı olan sınır bilgilerinin kombinasyonu ile tekrarladık. Bu sınırları kullanarak semantik bölümler yarattık ve bu bölümleri içeriklerine göre etiketledik.
Özet (Çeviri)
In our work, we approached to semantic role labeling from a different angle. Contrary to related works, which focused on determining single role like noun phrase or predicate, we worked on all of the roles. We claim that, morphological analysis of a word and its context can be useful for semantic role labeling task. For that, we first determine the possible semantic chunk boundaries by examining the morphological analysis of words and their contexts. For further improvement in determining the boundaries, we do the first process with the combination of the morphological analysis and the boundary output from the first pass. We use these boundaries to create semantic chunks and labeled them according to their content.