Kural tabanlı ve bulanık denetim dizgeleri
Rule based and fuzzy control systems
- Tez No: 66144
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇİFTÇİBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZET Bir dizgenin kullanıcısı, dizgenin çıkışlarını gözleyerek ve buna göre girişlerini ayarlayarak başarılı bir şekilde dizgeyi denetleyebilir. Bu tezde, kullanıcının dizge hakkındaki, eğer... ise... yoksa... şeklinde ifade edilebilen, bu deneyimlerinin mikroişlemciye öğretilerek mikroişlemcinin, kullanıcı yerine ve ona göre daha hatasız olarak dizgeyi denetlemesi ilkesine dayalı olan kural tabanlı denetim dizgeleri ve kural tabanlı denetim dizgelerinin bir üst aşaması olan bulanık denetim dizgeleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada, tek giriş-tek çıkışlı ve iki giriş-tek çıkışlı dizgelerde, belirtilen denetim yöntemlerinin başarılı olması için eğer... ise... yoksa... şeklindeki kuralların adımlarının nasıl seçilmeleri gerektiği incelenmiş; adı geçen yöntemlerin karşılaştırılması ve yöntemlerin çeşitli dizgelerin denetiminde uygulanması için MATLAB ortamına uygun yazılımlar gerçekleştirilmiştir. Yazılımlar, kullanıcı bilgilerini kullanarak birinci ve ikinci dereceden dizgelerin denetlenmesine olanak sağlamaktadır. Kuramsal incelemeler ve uygulama sonuçlarına göre kural tabanlı denetim dizgeleri ve bulanık denetim dizgeleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak bulanık denetimin kural tabanlı denetimde aradeğerleme yapmanın bir şekli olduğu saptanmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kural tabanlı denetim dizgeleri, Bulanık önermeler mantığı, Bulanık denetim dizgeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One may control a system in a successful manner by observing the outputs of the system and adjusting the inputs according to those outputs. The principle of a rule- based control system is to control the system in a simple way by instructing user's experiences to a microprocessor. Fuzzy control is the outcome of rule-based control systems. In this thesis, rule-based control system and fuzzy control system have been stduied. In this study, how the steps of 'if... then... else...' rules must be selected in order to apply rule-based control system and fuzzy control system successfully to single input-single output and two inputs-single output systems has been investigated. Softwares compatible with MATLAB have been developed to apply these methods in control of various systems and to compare them. These softwares enable to control first and second order systems. According to theoretical study and application results, it has been shown that fuzzy control is another way of making interpolation in rule-based systems. KEY WORDS: Rule-based control systems, Fuzzy propositional logic, Fuzzy control systems.