Bio-inspired solutions for bandwidth packing
Doğa esinimli bant genişliği paylaştırma çözümleri
  1. Tez No: 489444
  2. Yazar: TALHA KORUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kablosuz alıcı ağlarında, bir yandan servis kalitesi gerekliliklerini sağlarken diğer yandan sınırlı kanal kapasitesinin paylaşımı ya da başka bir deyişle bant genişliğinin optimize bir biçimde doldurulması sorunu önemini korumaktadır. Bu çalışmada polinom zamanlı çözümü olmayan (NP) kombinatoriyal problemi, çoktan seçmeli sırt çantası problemine indirgeyerek problemin çözülmesinde doğa-esinimli üst-sezgisel yöntemlerden yararlanılabileceğini gösterdik. Muhtelif popülasyon tabanlı doğa-esinimli algoritmaları bu tek sıçramalı sensör ağlarında kapasite dağıtımında görevlendirdik. Biz bu gördüğünüz tez çalışmasında; oluşturduğumuz kablosuz ağın kanal kapasitesini bulduktan sonra üst-sezgisel yöntemlerin yardımıyla belirlediğimiz kontrollü laboratuvar çalışmalarını yürüttük ve bu çözümlerin uygulanabilirliğini sorguladık. Çözümleri, sonuca ulaşma süreleri ve doğru çözüme yakınlıkları bakımından inceledik ve Yapay Arı Kolonisi optimizasyonunun, ıraksama oranı düşük olsa da en hızlı ve güvenilir sonuçları sağladığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Sharing channel capacity among multi-rate sensors or synonymously packing bandwidth while satisfying quality of service requirements stays as an important challenge. We present bio-inspired solutions to this problem by reducing it to the NP-hard multiple-choice knapsack problem. We employ various bio-inspired population-based meta-heuristics to allocate capacity to the requesting nodes in a single-hop sensor network. In this thesis, we present the controlled lab experiments for determining the capacity of a wireless channel and then discuss the feasibility of meta-heuristic solutions. The runtime and closeness to the optimal solutions results are presented and discussed. Artificial bee colony optimisation provides the fastest solution although the convergence rate per generation is slower.