X band TX reject waveguide bandpass filter design for satellite communication systems
Uydu haberleşme sistemi için X bant gönderme hattı bastırıcı dalga kılavuzu bant geçirgen filtre tasarımı
- Tez No: 489445
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT SENCER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uydu Haberleşmesi gibi çeşitli uygulamalarda, anten sistemleri hem alma hem gönderme yaptığı için filtrelere ihtiyaç duyulur. Bu tip sistemlerde antenin arkasındaki ekipmanları korumak için izole edilmesi gereken, gönderme hattından alma hattına sızıntı olması riski vardır. Filtreleme için düşük kayıp, yüksek izolasyon ve bant geçirgen karakteri gereklidir ve bu gereksinimler dalga kılavuzu yapıda filtrelerle sağlanabilir. Bu çalışmada uydu haberleşme sistemleri için X Bantta çalışan bant geçirgen dalga kılavuzu filtre teori aşamasından doğrulama aşamasına kadar incelenmiştir. Bu amaçla 13. ve 15. dereceden paralel bağlantılı simetrik iris yapıda bant geçirgen filtreler gerçeklenmiştir. Uygun flanş yapıları, teorik sentez prosedürü, boyutların optimizasyonu, gerçeklenebilir filtrenin benzetim karşılaştırmaları denetlenmiştir. Ayrıca, bu derecelerdeki filtreler için kaçınılmaz olan optimizasyon ve ayarlama çalışması düzenli bir şekilde araştırılmıştır. Vida bağlantılı, lazer kaynaklı ve sert lehimleme üretim tekniklerinin sonuçları incelenmiştir. Sonuç olarak 7.25 GHz ile 7.75 GHz arasındaki frekansları geçiren, 7.9 GHz'ten yüksek frekansları ise en az 70 dB bastıran bir bant geçirgen filtre elde edilmiştir. Filtre geçirme bandında en az 17 dB geri dönüş kaybına ve 0.5 dB araya girme kaybına sahiptir.
Özet (Çeviri)
For several applications such as satellite communication, filters are required since antenna systems are operating as both receiving and transmitting. There is a possibility of leakage from transmit to the receive path in these kind of systems which needs to be isolated in order to protect equipments after filter. Low loss, high isolation and bandpass characteristics are desired for the filtering, which can be validated with waveguide filters. In this study, bandpass waveguide filter design operating in X-Band for satellite communication systems is investigated from the theory to validation. For this purpose, 13th order and 15th order shunt connected symmetrical iris waveguide filters are realized. Suitable flange type, theoretical synthesis procedure, optimization on dimensions, simulation comparisons of the realizable filter are inspected. Also, optimization and tuning work, that are unavoidable for this order of filters, are precisely searched. Results of different manufacturing techniques as screw connection, laser welding and brazing are examined. As a result, a bandpass filter passes signals between 7.25 GHz to 7.75 GHz and rejects signals after 7.9 GHz at least 70 dB is obtained. The filter has at least 17 dB return loss and 0.5 dB insertion loss in the passband region.