Evaluation of creative capabilities of cities in a path dependent context: The case of ULUTEK technology development zone and Nilufer district
Kentlerin yaratıcılık kapasitelerinin yol bağımlılığı çerçevesinde değerlendirilmesi: ULUTEK teknoloji geliştirme bölgesi ve Nilüfer ilçesi örneği
  1. Tez No: 489457
  2. Yazar: ARDA TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE NİL UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kentler, sahip oldukları iş gücüne dayalı olarak, Sanayi Devrimi'nden bu yana çeşitli dönüşümler geçirmişlerdir. Makinelerin üretimde gittikçe artan rolleri, üretim süreçlerinde iş gücünün nasıl kullanıldığını önemli biçimde etkilemiş, aynı zamanda, refahı ve tüketim biçimlerini arttırmıştır. Bu bağlamdaki olaylar, dünyadaki şehirlerin büyümelerine dair ne yönde gelişim yolları izleyeceğini şekillendirmekte etkili olmuşlardır. Geçmiş yaklaşımlar üretime dayalı etkenleri kentsel mekanın ve ekonominin gelişiminde ön plana çıkarmışlardır. Diğer yandan, 21. Yüzyılın başından itibaren tüketim, yaratıcılık ve beşeri sermaye arasındaki ilişkileri dikkate alan çeşitli kentsel gelişim teorileri de geliştirilmiştir. Fakat, yakın zamandaki bu teoriler sadece teorik olarak değil pratikte de çeşitli eksiklikler göstermişlerdir. Bu iki araştırma yaklaşımı, kentsel büyümenin üretim ya da tüketim temelli kentsel politikalardan ortaya çıktıklarını savunmuşlardır. Ancak, canlı bir kentsel ekonomi yönünde ortak olarak paylaştıkları bir nokta bulunmaktadır: İnsan etkileşimi. Bu ortak karakteristik çıkış noktası olmak üzere, bu çalışma her iki perspektifi yol bağımlılığı bağlamına yerleştirerek, Bursa şehri özelinde ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) ve Nilüfer ilçesinin yaratıcılık kapasitelerini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda, alan çalışması kapsamında üretim temelli teoriler ULUTEK TGB ve bilgi ağlarını değerlendirmekte, tüketim temelli teoriler ise Nilüfer yapılı çevresindeki yaşam kalitesini ULUTEK TGB'de çalışan gelişmiş iş gücünün gözünden değerlendirmekte kullanılmaktadır. Sonuç olarak, her iki değerlendirme yol bağımlılığı kapsamında Bursa'nın kentsel mekan ve ekonomi açısından gelişim yönüne dair çıkarımlar yapılmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities, with respect to the labour force they contain, have been undergoing transformations since pre-Industrial Revolution periods. The increasing role of machinery in production has significantly altered how labour had expended in production process while increasing the welfare and variety of consumption modes. The events in this context have been effective in shaping the path cities around the world take towards their growth. The theories developed in the past have put emphasis on production forces in shaping the urban space and economy. On the other hand, recent theories on urban growth focused on the relation between consumption, creativity and human capital since the start of the 21st century. However, these approaches have displayed several shortcomings not only in theoretical forms but also in their practices. These two lines of research argue for urban growth to stem from either consumption or production based urban policies. However, they also share a common point for a lively urban economy which is human interaction. Using this common characteristic as a starting point, this study aims to evaluate creative capabilities of ULUTEK Technology Development Zone (TDZ) and Nilüfer district in the city of Bursa by incorporating both perspectives in a path dependence context. Towards this aim, production based theories are used in the case of ULUTEK TDZ and its knowledge networks whereas consumption based theories are used to evaluate the built environment of Nilüfer and its quality-of-life from the perspective of talented labour force in ULUTEK TDZ. Ultimately, both evaluations will make it possible to draw conclusions on the development trajectory of Nilüfer and Bursa's urban space and economy in the context of path dependence.