Exploring of STEM readiness of a faculty of education in turkey
Türkiye'de bir eğitim fakültesinin STEM eğitimine hazır olma durumlarının keşfi
- Tez No: 489456
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN, YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
21. yüzyılda, bireylerin yaratıcılık, güçlü iletişim becerileri, eleştirel ve analitik düşünme ve iş birliği yapma özelliklerine sahip olmaları önemlidir. Okul öncesi eğitimden yüksek öğretime kadar tüm süreçlerde disiplinler arası bir öğrenme sağlamak, bu özellikleri vatandaşlarına kazandıran ve gelecekte dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan ülkeler için önemli bir avantajdır. Disiplinler arası öğrenme, Fen Bilimleri, Teknoloji, Mühendislik ve Matematiğin [FeTeMM] bilgilerini bir araya getirerek mümkündür. 6 Eylül 2016 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından STEM eğitimi raporu yayınlanmıştır ve eğitim sistemimizin STEM eğitimini de içine alacak şekilde revize edilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda Eğitim Fakültelerinin bu eğitimi yeterli düzeyde verebilecek öğretmen yetiştirme yeterliliğine sahip olup olmadığı da büyük önem taşımaktadır. Çünkü öğrencilerin başarısı üzerinde öğretmenlerin becerilerinin de etkisi olduğunu göz önünde bulundurursak; etkili bir STEM eğitiminde eğitim fakültelerinin bu kapsama uygun öğretmen yetiştirebilmeleri de bir hayli önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de bir eğitim fakültesinin New York Şehri Eğitim Departmanı (2015) tarafından hazırlanan STEM Çerçevesi baz alınarak etkili bir STEM eğitimi sağlamak için hazır olma düzeyini bu fakültenin unsurlarının fikirlerini dikkate alarak keşfetmektir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, it is important that individuals have features of creativity, strong communication skills, critical and analytical thinking, and ability to collaborate. Providing an interdisciplinary learning in all processes from pre-school to higher education is an important advantage for countries bringing these properties to its citizens and becoming one leading countries of the world in the future. That interdisciplinary learning is possible by integrating the knowledge of science, technology, engineering, and mathematics [STEM] together. On September 6, 2016, the Ministry of National Education published the STEM education report and plans to revise the education system to include STEM education. In this context, it is also very important whether the Faculty of Education has sufficient qualification to provide this education. If we consider that the success of the students is also the effect of the skills of teachers; it is also important for educational faculties to be able to train teachers in this context in an effective STEM education. The aim of this study is to explore the readiness level of a faculty of education in Turkey for providing effective STEM education in terms of the STEM Framework prepared by New York City Department of Education (2015) by considering the ideas of elements of this faculty.