Reducing the cost of electric transmission and distribution systems with wind generation by means of energy storage and demand side management
Enerji depolama ve talep tarafı yönetimi vasıtasıyla rüzgar enerjisi üretimi bulunan elektrik iletim ve dağıtım sistemlerinin maliyetinin düşürülmesi
- Tez No: 489462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN KEYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde rüzgar enerjisi en popüler yenilenebilir enerji kaynağı durumundadır ve toplam elektrik üretimi göz önüne alındığında, rüzgar enerjisi üretim payının ilerleyen yıllarda önemli bir ölçüde artacağı beklenmektedir. Bu artış göz önüne alındığında, rüzgar enerjisinin öngörülemeyen ve değişken doğası nedeniyle enerji dengeleme sorunu daha da güçleşecektir. Rüzgar enerjisinin olumsuz etkileriyle başa çıkabilmek için güç sistemlerine esneklik sağlamak gereklidir. Bu tez, bir rüzgar üretim çiftliğinin yakında bulunan organize sanayi bölgesine bağlı olduğu varsayımsal bir senaryo üzerinden iletim sistemlerinin geliştirilmesinin ertelenmesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, talep tarafı yönetimi ve enerji depolama uygulamaları vasıtasıyla güç sistemi esnekliğini arttırarak, oluşturulmuş senaryo üzerinde iletim sistemi yapısının geliştirilmesinin ertelenmesi üzerine uygulanabilirlik araştırması yapılmasıdır. Önerilen uygulamalar, gerçek üretim ve yük verileri kullanılarak, farklı durumlar için incelenmektedir. Problem analizi ve sistem modelleri, simülasyon sonuçları ile birlikte verilmekte ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, wind energy is the most popular renewable energy source and share of wind generation in overall electric power generation is expected to grow significantly for the next years. Considering this increase, energy balance problem will become harder to achieve due to unpredictable and varying nature of wind power. In order to handle with the negative impacts of wind power, it is essential to provide flexibility to power systems. This thesis focuses on the transmission system upgrade deferral for a hypothetical scenario; where a wind generation farm is connected to a near organized industrial zone. The main purpose of this study is to investigate the feasibility of the transmission structure upgrade deferral for the constructed scenario by increasing flexibility of the power system via demand side management and energy storage applications. Using real generation and load data, proposed applications are examined for different cases. The analysis of the problem and system models are given with simulation results and obtained results are compared and discussed.