Yük tahmini ve Beyoğlu bölgesine uygulaması
- Tez No: 75322
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Dünyada ve Türkiye'de elektrik enerjisinin önemi 1973 petrol krizinden sonra daha iyi anlaşılmıştır. Bugün mevcut olan elektrik enerji sistemlerinin, gelecekteki elektrik enerjisi talebini karşılayabilecek şekilde büyütülmesi, genişletilmesi gereklidir. Elektrik enerji sistemlerinin yatırım planlamasının genel amacı, talep edilecek elektrik enerjisini istenilen güvenilirlik düzeyini sağlayarak ve en az maliyet ile tüketicilerin hizmetine sunmak olarak tanımlanabilir. Sistemde bulunan tüketicilerin gereksinim duyacakları elektrik enerjisinin kaliteli ve güvenilir bir şekilde sağlanması gereği tüm ülkelerde ulusal yatırımların önemli bir bölümünün elektrik enerji sektörüne ayrılmasını zorunlu kılmaktadır Enerji sistem planlamasında, planlama dönemleri ve içerikleri göz önüne alındığında, tarihsel olarak iletim sistemi planlamasının üretim sistemi planlamasını, dağıtım sistemi planlamasının da iletim sistemi planlamasını izlediği görülür. İletim sistemi planlaması, üretim ve yük merkezlerinin konumlan ile kapasitelerine ilişkin verilere bağlı olarak geliştirilmek durumundadır. Birinci bölümde elektrik enerjisinde planlama ile üretim, iletim ve dağıtım sistemleri planlaması hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, elektrik enerjisi planlamasının amacı ve sistemin planlamasına etki eden faktörler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, elektrik enerji sistemlerinin planlamasında yüklerin sınıflandırılması, karakteristikleri ve yük talep tahmininde kullanılan yöntemlerden bahsedilmiştir. xıDördüncü bölümde, Beyoğlu İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanı içinde kalan bölgenin özelliği, yük talep tahmini için kullanılabilecek veriler ve bu veriler hakkındaki bilgiler sunulmuştur. Son bölümde ise Beyoğlu bölgesinin 1998-2005 yıllan arasını kapsayan dönem için enerji ve puant yük taleplerinin tahmini yapılmıştır. Bunu yaparken dört ayrı yaklaşım kullanılmıştır. İlk yaklaşımda Beyoğlu bölgesindeki 154/34.5 kV ana indirici merkezlerinin geçmiş yıllarda kaydedilen toplam puant yüklerinden yola çıkarak gelecekteki puant yükleri için tahmin yapılmıştır. İkinci yaklaşımda 35/10.5 kV indirici merkezlerin toplam puant yüklerinden yaralanılarak bölgenin gelecekteki yük tahmini yapılmış. Üçüncü yaklaşımda tüketilen enerjiden, dördüncü yaklaşımda ise abone grubu başına düşen enerjiden faydalanılarak ve abone sayısının artışı göz önüne alınarak gelecekteki yük tahmini yapılmıştır. Son olarak her dört yöntemle tahmin edilen değerler kendi aralarında karşılaştırılmıştır. xii
Özet (Çeviri)
SUMMARY The importance of electrical energy was well understood both in Turkey and in the world after the crisis of petroleum in 1973. So, it is a neccessity to expand the electrical energy systems that exist today so that they become able to generate enough energy for future demands. The general purpose of investment planning for electrical energy systems may be defined as serving the energy to consumers by the minimum cost and by providing the desired level of reliability. The need to supply the qualified and reliable energy to the consumers which are within the system makes it an obligation in all countries to leave the major part of the national investments for the electrical energy sector. For this reason, the problem of planning energy system involves developing the planning for economicand reliable electricity production, transmission, and distribution systems. For a consumer the requirement for the quality of the service may be known as: - Continuity of the supplied voltage, - Stability and level of the supplied voltage, - Stability and level of frequency. In energy system planning, if the periods of planning and the includings are considered cronocically, it will be seen that the planning of production systems has been followed by the planning of transmission systems and the planning of transmission systems has been followed by the planning of distribution systems. The planning of transmission system, has to be developed depending on the data which is about the capacities and the locations of production and load centers. X111Planning may be classified as formulation, evaluation, and selecting the best alternative among the planning situations. Energy system planning involves the following two main objectives: -Economic optimization, -Providing the highest level of reliability. As one can guess, these two objectives, in energy system planning, are factors that oppose each other. So, the planning crew will face to find the most optimistic alternative between them. The purpose of this study is to find some solutions for the problems of electric transmission and distribution systems and, make plans for any developments which may happen in the future and to prepare projects for the future according to the criterium that appears as a result of the planning. With this study, the load growth of the region which is in the responsibility area of Beyoğlu Management Directory and the distribution of consumer groups has been examined according to the data of the past years. Then load forecast were done by using these data. The forecast results in the thesis gives a general idea for how great the load demand in the future will be. According to this, it is seen that, the total load will increase approximately 2.87-1.96 of todays consume untill the year 2005. But if some factors which are unconsidered appears, the increase of demand may show a different trend. The weather conditions, socio- economic factors further developments in thechnology which may occur in the future will improve will effect the load increase in the positive or negative way. So these factors weren't considered in forecast of load increase. Therefore, even none of the most advanced formulations can give the exact answer because of these factors which may change suddenly. There are two factors that effect the accuracy of the forecast. First is the method that is used and second the opinion of the people who are making xivthe forecast. This opinion is a very important factor among the methods used. And also it becames particularly important when we do not have enough knowledge or when the type of proceeding in the past itself does not show the type of proceeding in the future. The factors that effect the forecasting of the load are as below: - The increase in the population, - The density of load, - The alternative energy sources, - The social developing plans, - The data that are taken in the past, - The geographic factors, - The industrial plannings, - The city plans, - Usage of the terrain. If the plannings are done according to the less load requirements than neded, it will cause some decrease in reliability of the system and interruptions in energy supply. If the plannings are done according to too much load requirements, this will cause on the system not to work with full efficient capacity factor and then many monetary problems will occur. In this study we classifed load broadly as residental, commercial, industrial, govermental and other. The consumation of energy in residental, commercial, govermental and other groups vary seasonally dependent on the weather conditions. The annual growth rate of residental and resmi daire group is constant. Industrial load may be considered a fundamental load that vary so little in dependence on the weather conditions. In forecasting we can use extrapolation thecniques which involve fitting trend curves to basic historical data adjusted to reflect the growth trend. With a trend curve the forecast is obtained by evaluating the trend curve, function at the desired future point. Although it is a very simple procedure, it xvproduces reasonable results in some instances. Standart analytical functions are used to trend curve fitting including. Regression analysis is the best estimate of the model describing the trend that can be obtained and used to forecast the trend. This approach is advantageoues in forcing the forecaster to understand clearly the interrelationship between load growth patterns and the other factors. In this study, while making the load forecast of the district of the European of Istanbul's Beyoğlu Management Directory, both the annual peak demand values of 154/34.5 kV and 34.5/10.5 kV reducing centers that feeds the region and the increase in the past annual energy and number of consumers are used. Four different approximations are used for the load forecast studier: The first approximation: The load forecast in which the peak demand value oy recent years of 154/34.5 kV main reducing centers are used. The second approximation: The load forecast in which the peak demand value of recent years of 34.5/10.5 kV reducing centers are used. The third approximation: The load forecast in which the consumation of the past energy according to the consumer groups is considered. The fourth approximation: The load forecast that is done as result of taking the energy consumed per consumer and the rate of increase of the consumer groups into consideration, in which the the consumation of the old energy according to the consumer groups is considered. Finally, the forecasting data are compared with each other using the four methods. The results are shown in table xviXV1 1