Comparative seismic performance assessment of continuous slab on girder bridges with multi column pier bent and hammerhead pier for soft and stiff soil conditions
Çekiç başlı ve çok kolonlu orta ayağa sahip kiriş-üzerine tabliyeli sürekli köprülerin yumuşak ve sert zeminlerde sismik performansının karşılaştırmalı değerlendirmesi
  1. Tez No: 489470
  2. Yazar: ÇAĞRI İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında çoklu kolona sahip köprü ayaklarıyla çekiç başlı köprü ayaklarının sismik etki altındaki davranışlarının hesaplamalı ve karşılaştırmalı analizi göz önünde bulundurulmuştur. Yapı ve zemin etkileşimi köprü mühendisliğinde önemli bir role sahiptir. Yapılarda ve zeminde, yapı-zemin etkileşimi olarak incelenebilir. Özellikle yüksek ayaklı köprüler seçilerek, yapının zemine saplanma etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Tezin araştırma alanı, yüksek kesit alanine sahip ortaayaklardan oluşan simetrik köprülerle sınırlandırılmıştır. Köprü-zemin etkileşimini inceleyebilmek adına, zemin üç ayrı tip yay ile modellenmiştir. Bu yaylar, zeminin kayma, saplanma ve kesme kuvvetlerini modelleyecek şekilde dizayn edilmiştir. Sismik etkinin sönümlenmesi ve kenarayağın arkasında yer alan dolgu toprağın kuvvet-deplasman ilişkisi ayrıca modellenmiştir. Modellemede kullanılan bu yaylar,“Beam on Nonlinear Winkler Foundation”isimli modelden alınarak geliştirilmiştir. Toprağın modellenmesinin ardından ,gerçekte var olan köprüler, analiz için kullanılmıştır. Bu sayede, modellemenin gerçekçi olması amaçlanmıştır. Analizler, sert, orta-sert ve yumuşak kum üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly focused on comparative seismic assessment of bridges with multi-colum pier bent and hammerhead pier under soft to stiff soil conditions. Soil and structure interaction (SSI) plays a vital role in bridge engineering as SSI on buildings and SSI on bridges. Moreover, bridges with tall piers having high aspect ratios are chosen in order to investigate the effects of rocking. The scope of this thesis is limited to symmetrical bridges having high aspect ratios. SSI in bridges is taken into consideration. In order to examine the interaction between soil and bridge, soil is modelled by three types of springs which work for sliding, rocking and shear of the foundation as well as force-displacement relationships of backfill including radiation damping. These springs are taken from Beam on Nonlinear Winkler Foundation Model. After modelling the soil, bridge models are chosen from real life in order to observe the effects of soil and structure interaction realistically. The analyses are conducted under loose, medium dense and dense sand.