Rethinking cultural heritage conservation: Evaluation of the treatments of former prison sites
Kültürel mirası korumayı yeniden düşünmek: Eski cezaevlerine yaklaşımların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 489478
  2. Yazar: MELİH EMRE ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Koruma pratiğinde 20. yüzyılın başlarında gelişen hakim anlayışın ana odağının 'obje' olması, kültürel mirası koruma alanının sosyal ve kültürel taleplerine yanıt vermekte yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, bu tez eski cezaevlerine karşı geliştirilen yaklaşımları, kültürel mirasın somut olmayan yönlerini koruyan ve hatta besleyen çağdaş koruma araçlarını ortaya çıkarmak amacıyla incelemektedir. Terkedilmiş cezaevlerinin etrafında inşa edilmiş söylem, cezaevinin çetin ve kendine has doğası hasebiyle zengin bir veri havuzu olarak kabul edilmiştir, çünkü eski cezaevlerinin korunması doğal olarak kültürel mirasın anımsatma, politik, sosyal ve ekonomik yönlerine dair soruları bünyesinde barındırmaktadır. Çalışma detaylı bir şekilde kültürel miras 'şimdiki zamana' aittir önermesini ele alarak başlar, hüküm süren bütün koruma aksiyomları da artifaktın kendisinden değil belirli geçmiş şimdiki zamanlardan doğar. Bu tartışmalar ışığında, kültürel mirasın geleneksel ve güncel nosyonları, onun muvakkat ve değişime açık olduğunu göstermek için çalışılmıştır. Daha sonra, karanlık anıların yad edilmesinin altında yatan motivasyonlar belirlendi ve, yerin cezaevi kimliğine karşı reaksiyonlar göz önüne alınarak, terkedilmiş cezaevleri için geliştirilen yaklaşımlar, özellikle politik öneme sahip cezaevlerine odaklanılarak, sorgulanmıştır. Son olarak, cezaevi mirasının değerleri, problemleri ve potansiyelleri ile beraber koruma sürecinin operatif aparatları, süreç odaklı koruma yaklaşımları için faydalı bir altlık oluşturma amacıyla listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The prevailing mindset of heritage practice which was originated in the early 20th century, is so associated with the 'thing' that causes incompetence in responding to cultural and social demands of heritage conservation. Therefore, this thesis examines the treatments of former prison sites with the aim of revealing contemporary agents of cultural heritage conservation that are utilized to sustain and, indeed, to nurture intangible features of heritages. The discourse that is constructed around the abandoned prison sites are perceived as a constructive repository since the conservation of old prison sites inherently embodies fundamental questions about the commemorative, political, social and economic features of heritage due to the compelling and idiosyncratic nature of prisons. The study begins with a detailed undertaking of the statement that cultural heritage belongs to a 'present' and thus, all of the ruling conservation axioms have been emanated from certain former presents not the artifact per se. In the light of this discussion, the conventional and contemporary notions of heritage are studied to evidence that heritage is temporal and open to alteration. Later, the motivations lying behind the visiting dark memories are determined and, with regard to the reactions against carceral identity of place, the treatments of decommissioned prison sites, particularly focusing on politically significant prisons, are examined. In the end, values, problems and potentials of prison heritages and the operative instruments of conservation processes are listed to constitute a constructive base for process-based conservation approaches.