Local delivery of bioactive agents for bone tissue engineering
Biyoaktif ajanların lokal salımı ile kemik doku mühendislik
  1. Tez No: 489491
  2. Yazar: HANI ALISSA ALAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KESKİN, DOÇ. DR. CAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kemik hasarların vakalarında birçoğunda, vücuda kemik grefti eklenmesini gerekmektedir. Kemik dokusu yerine geçen malzemeler, bol olması, enfeksiyon ya da hastalık taşıma riskinin düşük olması nedeniyle, diğer kemik greft türlerine göre üstünlük gösteriyor. İlaçların ya da biyoaktif ajanların lokal salımı, bu hastalıkların tedavisine ve genel olarak kemik büyümesine yardım ederken yan etkileri veya ilaç etkileşimleri önlemektedir. Lokal kemik geliştirme sürecini hızlandırmak için, bu araştırmada kemik hücrelerine yönelik biyoaktif ajanların lokal kontrollü salım sistemi kemik doku temelli greftler kalıp olarak kullanılarak yapılmıştır. Islak (Tek parçalı) elektroeğirme kullanarak hidrofilik ya da hidrofobik biyoaktif ajanı salabilen üç boyutlu iskele üretilebilmektedir. Ancak, ikisinde lokal salımı sürdürebilen ve istenilen kemik iskelesi özelliklerini içeren 3 boyutlu iskele üretmek için, kemik doku mühendisliğinde ilk defa koaksiyel ıslak elektroeğirme sistemi kullanılmıştır. Farklı polimerik solüsyon kombinasyonları ve farklı elektroeğirme sistemleri kullanılarak optimizasyon çalışmaları yapıldıktan sonra, iskelelerin mikro ve makro özelliklerine bağlı olarak dört grup seçilmiştir. Seçilen bu grupların kemik doku mühendisliğine yönelik özellikleri ve hidrofilik biyoaktif ajan olarak vitamin K2'nin, hidrofobik biyoaktif ajan olarak kalsitoninin lokal salınımına yönelik salım profil testleri ve In situ ve In vitr karakterizasyonları yapılmıştır. Bu iskelelerin biri daha iyi karakterler göstermiştir ama mekanik özelliklerini geliştirmek ve bioaktif ajanların dozajlarının optimizasyonu için daha fazla çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Many cases of bone defects require bone grafts addition into the body. Bone tissue substitutes have more advantages over other bone grafts because of low infection risk and abundance of materials. Local delivery of drugs or bioactive agents can help in these diseases' treatments and bone growth overall while avoiding side effects or drug interference. To accelerate local bone regrowth, a research about developing a controlled local release system of bioactive agents to bone cells was conducted in this study using bone tissue substitute as a template for the controlled local release system. Wet (Monoaxial) electrospinning can produce 3D scaffolds that can either deliver a hydrophilic or a hydrophobic bioactive agent. However, to fabricate a 3D scaffold that can hold and maintain both for local delivery, and has the desired bone graft scaffold characteristics, a coaxial wet electrospinning system was used for the first time in bone tissue engineering. After optimization studies on scaffolds made from different combinations of polymer solutions and various electrospinning systems,four groups were chosen based on some micro and macro properties of their respective scaffolds. Additional studies, including release profiles tests and In situ and In vitro characterizations, were carried out to evaluate their bone tissue engineering related properties and see their potency as local drug delivery system using vitamin K2 and calcitonin as a hydrophobic and a hydrophilic bioactive agent respectively. One of these scaffolds demonstrate better characteristics, but further studies to enhance its mechanical properties and optimize the bioactive agents' dosages are needed.