Deposition of Cu-Zn-Sn-Se (CZTSe) thin films and investigation of their device properties
Cu-Zn-Sn-Se (CZTSe) ince filmlerinin üretilmesi ve aygıt özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 489492
  2. Yazar: ÖZGE BAYRAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnce film güneş pilleri fotovoltavik endüstrisinde hatırı sayılır ölçüde önem kazanmıştır. İnce film amorf silisyum güneş pilllerinde verim %14'ler civarında iken son günlerde popüler olan Cu(In,Ga)Se2 (CIGS) ince film bazlı güneş pillerinde maksimum verim %20'lere ulaşmıştır. Fakat CIGS'e dayalı güneş pillerinin maliyetleri, büyük ölçekli üretiminin zorluğu ve kendisini meydana getiren elementlerin bulunabilirliği bu yapılara bazı kısıtlamalar getirmektedir. Öte yandan, Cu2ZnSnSe4 (CZTSe) gibi Kesterit tabanlı güneş hücreleri Zn ve Sn gibi kendisini meydana getiren elementlerin In ve Ga elementlerine oranla daha ucuz ve doğada daha bol miktarda bulunmaları sebebiyle daha popüler olmaya başlamıştır. Bu yeni ince film yapıları, direk bant aralıklı yarıiletkenler olup, soğurma katsayısı 104 cm-1'in üzerinde, yasak band aralığı ise 1.45-1.6 eV civarındadır. Bu değerler ideal güneş pili için gereken değerlere çok yakındır. Bu çalışmada öncelikle kesterit ailesine ait Cu-Zn-Sn-Se bileşiği ince film olarak büyütülmüştür. Büyütme ısısal buharlaştırma tekniğinde yararlanılarak gerçekleştirilmiştir Sonrasında verimli bir güneş hücresi üretimi için bu ince filmlerin elektriksel, optiksel ve yapısal analizleri gerçekleştirilmiş ve bu ince filmlerin aygıt uygulamalarındaki davranışları çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thin Film Solar Cell has received a considerable attention in the photovoltaic industry. While the efficiency of thin film amorphous silicon is about %14, the efficiency of Cu(In,Ga)Se2 (CIGS) thin film based solar cells which are very popular in recent years, reached the value of %20. But CIGS based solar cells have some constraints such as their extensive and large scale production in terms of availability of its constituent elements. On the other hand, Kesterite based solar cells such as Cu2ZnSnSe4 (CZTSe) have been more popular due to their constituent elements, such as Zn and Sn which are more abundant and less expensive than In and Ga. These thin film materials are direct band gap semiconductors. Their absorption coefficient values are over 104 cm-1 and the band gap values of them are in the range of 1.45-1.6 eV. These values are close to the values for the ideal solar cell. In this study, Cu-Zn-S-Se compounds belonging to Kesterite family have been deposited as a thin film. Thermal evaporation has been used as deposition method. Then electrical, optical and structural characterizations of CZTSe thin films have been carried out and the device application of the thin film has been studied to get efficient solar cell production.