Development of a methodology for identification and control of the chemicals of the greatest concern: Yesilirmak River Basin case study
Öne çıkan kimyasalların belirlenmesi ve kontrolüne ilişkin metodoloji geliştirilmesi: Yeşilırmak Havzası örneği
  1. Tez No: 489515
  2. Yazar: ELİF KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
AB Su Çerçeve Direktifi (SÇD) (2000/60/EC) tüm yüzey ve yeraltı sularının iyi su kalitesi statüsüne ulaşmasını hedeflemektedir. Üye ülkeler, kimyasal durumu değerlendirmek amacıyla, su kütlelerinde 45 öncelikli maddeyi izlemekle yükümlüdür. SÇD, su kütlelerinde ekolojik açıdan iyi durumun sağlanabilmesi için üye ülkelerin“nehir havzası belirli kirleticileri”ni tanımlamasını ve bu kirleticiler için çevresel kalite standartlarını belirlemesini gerektirir. SÇD ile uyumlu olarak bu çalışmanın ana amaçları Yeşilırmak Havzası'nda öne çıkan kirleticileri ortaya çıkarmak, bu kirleticilerin deşarjından sorumlu noktasal kaynakları belirlemek ve bu kaynakların kontrolüne ilişkin strateji geliştirmektir. Sınırlı kaynakları sucul ortam açısından en önemli tehdit unsuruna yönlendirmek amacıyla, ekotoksisite etki konsantrasyonu, biyoyoğunlaşma faktörü ve su kalite standardını dikkate alan sıralama yaklaşımı uygulanmıştır. Çoğunlukla mikrokirleticilerden oluşan aday kimyasallar, 45 öncelikli madde ve 250 belirli kirletici arasından seçilmiştir. Sonuç olarak, floranten ve tributil fosfat sucul ortam için risk arz eden kimyasallar olarak öne çıkmıştır. Bu kirleticilerin havzaya olan yükleri, deşarjlarından sorumlu olan noktasal kaynaklar için emisyon faktörü türetilerek hesaplanmıştır. Floranten ve tributil fosfat yüklerinde azaltmaya gitmek için ilk aşamada kontrol edilmesi gereken ana kaynak kentsel atıksu arıtma tesisleri olarak belirlenmiştir. Son olarak, öne çıkan noktasal kaynakların sebep olduğu kirliliği kontrol etmek için deşarj limiti/standardı geliştirmeye yönelik olarak alternatif yaklaşımlar incelenmiş ve nehirdeki mevcut su kalitesi koşulları altında, deşarj noktasında meydana gelen nehir suyunun sebep olduğu seyrelme oranına bağlı deşarj limiti belirleme yaklaşımı uygulanabilir olarak seçilmiştir. Bu yaklaşım kullanılarak, floranten ve tributil fosfat deşarjından sorumlu olan ana noktasal kaynaklar için deşarj limitleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The EU Water Framework Directive (WFD) (2000/60/EC) aims to achieve good water status of surface water and groundwaters. For the purpose of evaluating chemical status, the Member States are required to monitor 45 priority substances in water bodies. To ensure good ecological status, the WFD requires the Member States to identify“river basin specific pollutants”and establish the environmental quality standards for these pollutants. In accordance with the WFD, main objectives of this study are to find out the chemicals of the greatest concern in Yeşilırmak River Basin, identify their significant point sources and develop a strategy for the control of these sources. To direct limited resources to the greatest threat; ranking approach which considers ecotoxicity effect concentrations, bioconcentration factors and water quality standards was adopted. Candidate chemicals which mainly consist of micropollutants were selected from 45 priority substances and 250 specific pollutants. As a result, fluoranthene and tributyl phosphate (TBP) were determined as the chemicals of the greatest concern. Their flows discharged into the basin were quantified by using emission factors derived for each point source and the leading sources to be controlled were identified as urban wastewater treatment plants. Finally, alternative approaches applicable for the development of discharge limits/standards for control of pollution from major point sources were screened; and an effluent limitation based on the extent of dilution by river water that occurs at the point of discharge was selected as applicable. Using this approach, discharge limits for major point sources of fluoranthene and TBP were determined.