Incorporation of DSSC in real time congestion management
Gerçek zamanlı hat tıkanıklıklarının giderilmesinde DSSC kullanımı
  1. Tez No: 489556
  2. Yazar: RAMAZAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hatlardaki tıkanıklıklar, monopol elektrik piyasasının özelleştirilmesinin ardından elektrik şebekesinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu tıkanıklıklar bölgesel piyasa etkilerini artırmaktadır, bu nedenle gün öncesi planlamada tıkanıklıklar engellenmeye çalışılmaktadır. Bununla birlikte, gün içerisinde, yüklerin belirsiz karakterlerinden dolayı tıkanıklık olma ihtimali yine de vardır. Hat tıkanıklıkları gerçek zamanlı olarak tespit edilebiliyor olsa da, topoloji veya jeneratörlerin güçlerinin yeniden düzenlenmesini gerektirdiği için yönetilmesi kolay değildir. Bu çalışmada dağıtılmış statik seri kompansatörler (DSSC) kullanılarak gerçek zamanlı tıkanıklıkların yönetilmesi amaçlanmaktadır. DSSC esnek AC iletim sistemi (FACTS)'nin bir türüdür. Bağlandıkları iletim hatlarının seri empedansını değiştirirler ve kendi aralarında veya merkezi bir kontrolörle haberleşebilirler. Mevcut durumda DSSC cihazları çok fazla kullanılmamaktadır, ancak yüksek güvenilirlik, hızlı tepki süresi ve düşük maliyet avantajları sayesinde güç akışı kontrolü için gelecekte çokça kullanılacakları düşünülmektedir. Bu tez, ilk olarak sistemi kontrol edilebilir hale getirmek için DSSC'lerin optimum yerleştirilmelerinden bahsetmektedir. Daha sonra, söz konusu şebekeyi kontrol etmek için bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritma, tıkanıklıkları önlemek amacıyla hatlardaki güç akışlarını kontrol etmeyi ve sistem kayıplarını düşürmeyi amaçlamaktadır. Önerilen yöntemler numerik örneklerle ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Congestion became an inseparable part of power system operation, after deregulation of the monopolistic electric market. Presence of congestion causes rise of local market powers, and hence it is avoided during day-ahead planning. However, it is possible to encounter congestion during real-time operation because of the uncertain behavior of the loads. Although, the congestion can be detected in real-time, its management is not trivial as it requires change of topology or generation dispatch. This work proposes a real-time congestion management method with the help of Distributed Static Series Compensators (DSSCs). DSSC is a Flexible AC Transmission System (FACTS), which can alter the series impedance of transmission line it is connected, and communicate between each other and a master controller. Although number of installed DSSCs is very low for the time-being, it is expected that DSSCs will be populate rapidly for power flow control thanks to its high reliability, fast response time and low cost advantages. This thesis firstly introduces a method for optimal placement of DSSCs to obtain system controllability. Then an algorithm is developed to control the considered power system with DSSCs in real time. The algorithm aims to control power flow to avoid congestions and to minimize system losses. The proposed methods are validated using numerical examples.