Meme kanseri tanılı hastalarda neoadjuvant kemoterapi sonrası uygulanan CPS+EG skorunun gerçek yaşam verileriyle karşılaştırılması
Comparing real life data of CPS+EG scoring in breast cancer patients treated with neoadjuvant chemotherapy
- Tez No: 965851
- Danışmanlar: PROF. DR. OLÇUN ÜMİT ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızın amacı; neoadjuvant kemoterapi almış meme kanseri tanılı hastalarda CPS+EG skorunun hastalıksız sağkalım ve genel sağkalımla olan ilişkisini değerlendrimek. Çalışmaya 2013 2018 yılları arasında İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji klin iğinde meme kanseri tanısı almış ve neoadjuvant sistemik kemoterapi tedavisi ardından cerrahi tedavi uygulanmış 148 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru anındaki tümör boyutu, lenf nodu tutulumu uzak metastaz durumuyla birlikte kl inik evrelemesi (cTNM), biyopsi materyallerindeki östrojen reseptör durumu (ER) ve tümör nükleer grade derecesi (NG) ve neoadjuvan kemoterapi sonrası postoperatif patolojik evrelemesi (ypTNM) incelendi. Postoperatif tümörün patolojik yanıt derecelendirilmesi progresyon, stabil yanıt, kısmi yanıt ve tedaviye tam yanıt şeklinde gruplandırıldı. Hastaların M.D. Anderson Kanser Merkezi'nin Neoadjuvant Therapy Outcomes Calculator Software'inden yararlanarak geliştirilmiş olan başvuru anındaki klinik evre ve neoadjuvant kemoterapi sonrası patolojik evre parametreleri kullanılarak Clinic Pathologic Scoring (CPS ) skorları ve eş zamanlı östrojen reseptör durumu (ER) ve tümör nükleer grade (NG) parametreleri kullanarak CPS +EG skorları hesaplandı. 5 yıllık metastaz free sağkalım (DMFS) ve hastalık spesifik sağkalım (DSS) beklentisini yüzdelik olarak kayıt altına alarak hastaların 5 yıllık izlemleri incelendi. Çalışmamız, ülkemizde kullanımı yaygın olmayan bu skorlama sistemini, kliniğimizdeki hastalara uyarlayarak gerçek yaşam verileriyle kıyaslama olanağı sağlayan, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım verilerini inceleme fırsatı sunan ilk çalışmadır. CPS+EG skorunun sağkalımla olan ilişkisi bizim çalışmamızda da, skorun arttıkça hem hastalıksız sağkalım hem de genel sağkalımın azaldığını göstermesi noktasında koreledir. CPS+EG skorunun hesaplanmasının basit, maliyetsiz ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle hasta takibinde ve sağkalım takibinde kullanışlı bir metod olarak, neoadjuvant kemoterapiye yanıtın değerlendirilmesi noktasında önem arz etmesi nedeniyle adjuvant kemoterapi seçiminde değerlendirilebilir bir faktör olarak ve neoadjuvant klinik çalışmalarında ayrıcı bir parametere olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the association between CPS+EG scoring with disease free survival and overall survival in breast c ancer patient s treated with neoadjuvant chemotherapy. A total of 148 breast cancer patients, who recieved neoadjuvant systemic chemotherapy treatment and were operated subsequently in Tepecik Training and Research Hospital's Medical On cology Clinic in between 2013 and 2018, were include d in the study. Demographic characteristics of patients, tumour size at time of presentatiton along with lymph node and distant metastasis status representing the clinical staging (cTNM ), estrogen receptor status (ER) and tumour nuclear grade (NG) in biyopsy specimen and pathological staging postoperatively following neoadjuvant chemotherapy (ypTNM), were noted. Pathological response of tumour postoperatively classified as progression, stable, partial response and complete response to the treatment. By incorporating the pretreatment clinical stage and post treatment pathologic stage as well as estrogen receptor status and tumor grade into a software called Neoadjuvant Therapy Outcomes Calculator , enhanced in M.D Anderson Cancer Center that provides novel means for evaluating prognosis and survival rates of patients with breast cancer treated with neoadjuvant chemotherapy , CPSS core and CSP+EG Score were determined. The anticipated 5 year distant metastasis free survival DMFS) and disease specific survival (DSS) for breast cancer patients following treatment with neoadjuvant chemotherapy , were investigated. Our study is the first study that applied CPS+EG score regarding comparing real life data of the scoring system which provided a chance of investigating disease free survival and overall survival rate. Association between the scoring system and survival rates corelated with our study in terms of score being higher resulted in survival rates being lower. CPS+EG scoring sytem is easy to calculate, free and accessable method that can be used rega rding patient's clinical follow ups, estimating survival rates, and distinctive parameter for neoadjuvant chemotherapy clinical trials along with adjuvant chemotherapy choices.