Dynamic constraint satisfaction algorithm for reconfiguration of feature models
Özellik modellerinin yeniden yapılandırması için dinamik kısıt sağlama algoritması
  1. Tez No: 489564
  2. Yazar: SINA ENTEKHABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dinamik olarak yeniden yapılandırılabilir sistemler kendilerini otomatik olarak yeniden yapılandırarak operasyonel ortamlarındaki değişikliklere yanıt verebilirler. Dinamik yazılım ürün hatları, yeniden yapılandırmaya kılavuzluk eden açık değişkenlik modeline sahip dinamik olarak yeniden yapılandırılabilir sistemlerdir. Bu çalışmada, değişkenlik modeli olarak özellik modelleri kullanılmaktadır. Özelliklerin, onları gerçekleştiren sistemin bileşenleri ile eşleştirildiği varsayılmaktadır. Bir özellik modeli bir kısıt sağlama problemine (KSP) karşılık gelir ve sistemin geçerli yapılandırmalarını belirler. Ortamda ortaya çıkan bir durum mevcut yapılandırmayla ilgili bazı değişikliklerin yapılmasına yol açabilir: bazı özellikler etkinleştirilmeli ve bazıları devre dışı bırakılmalıdır. Kısıt yayılımı nedeniyle, diğer özelliklerin durumunun da değiştirilmesi gerekebilir. Bununla birlikte, özellik durumu taşıma maliyetleri göz önüne alındığında, sistemin çalışmasının aksama maliyetini azaltmak için bu tür değişikliklerin mümkün mertebe önlenmesini isteriz. Bu çalışmada, ortamdaki değişikliklere karşı koyarken özellik durum değişikliklerinin mevcut yapılandırmaya etkili bir şekilde uygulanmasını sağlayan dinamik bir kısıt sağlama algoritması geliştirdik; böylece yeniden yapılandırma geçerli olacak ve yeni durumun gereksiminleri minimum maliyetle karşılanacaktır. Ayrıca, özellik modeli ilişkileri ve özellik modellerinin genel yapısı hakkında bir dizi buluşsal yöntem de algoritmanın verimliliğini artırmak amacıyla önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Dynamically reconfigurable systems are able to respond to changes in their operational environments by reconfiguring themselves automatically. Dynamic software product lines are dynamically reconfigurable systems with an explicit variability model that guides the reconfiguration. In this work, feature models are used as the variability model. Features are assumed to be mapped to system's components that realize them. A feature model corresponds to a constraint satisfaction problem (CSP), and determines the valid configurations of the system. An emerging situation in the environment can lead to some relevant changes to the current configuration: some features must be activated, and some must be deactivated. Due to constraint propagation, the status of other features might need to be changed as well. However, considering the feature state migration costs, one would like to avoid such changes to the greatest extent possible in order to mitigate the cost of the disruption to the system's operation. In this work, we devised a dynamic constraint satisfaction algorithm that efficiently considers feature state changes to be applied to the current configuration while confronting changes in the environment so that the new configuration will be valid and the requirements of the new situation will be satisfied with the minimum cost. A set of heuristics regarding feature model relations and the overall structure of feature models are also proposed to enhance the efficiency of the algorithm.