Seismic resistant and ductile responding rammed earth walls reinforced with steel bars and hoops
Çelik çubuk ve halkalarla güçlendirilmiş depreme dayanıklı ve sünek sıkıştırılmış toprak duvarlar
  1. Tez No: 489594
  2. Yazar: DİNÇER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜRER, PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tezde, ülkemizde kullanımı yaygın olmayan fakat kerpiç evlere oranla daha dayanıklı olan sıkıştırılmış-toprak-duvarlar ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Kil, kireç gibi doğal ve düşük maliyetli malzemelerin ince katmanlar halinde sıkıştırılarak kullanıldığı Sıkıştırılmış Toprak Duvarlar (STD) ile ilgili dünyada güney Amerika, Afrika, Hindistan benzeri bölgelerde çalışmalar yapılmakta olup ülkemizde çok sınırlı ve daha çok malzeme bilimi açısından çalışma yapılmıştır. Bu tez kapsamında, STD'nin deprem performansı açısından incelemesi yapılmış ve çimento kullanılmadan, puzzolan gibi doğal malzemeler ile güçlendirilmiş depreme dayanıklı STD içeren binalar hakkında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapılmıştır. Bu sayede hem daha ekonomik hem de sürdürülebilir ve çevre dostu inşaat teknikleri oluşturulması planlanmıştır. Killi toprakların bulunduğu Ege, Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgesi gibi deprem yoğunluğu olan alanlarda geliştirilecek düşük maliyetli ve depreme dayanıklı yapım tekniğinin yaygınlaştırılması, halkımızın hem ekonomik, hem güvenli, hem de doğal malzemelerden sağlıklı barınma ihtiyacına yönelik önemli bir adım olmuştur. Yapılan çalışmada, toprak sargılama ve UCS testleri yapılarak, çimento kullanmadan en iyi dayanıma sahip karışım bulunup, ¼ ölçeğinde STD numuneleri üretilmiştir. Güçlendirilmemiş baz model yarı durağan yatay yükleme testi yapılmıştır. Bu baz modelin deprem performansı ve davranışı araştırılmıştır. Duvar sıkıştırmasında optimum su muhtevası ile ilgili malzeme çalışmaları yapılmıştır. Daha sonra, birinci derece deprem bölgeleri veya diğer deprem bölgelerinde STD binalar için duvar içine farklı malzeme ve güçlendirme unsurları katılarak performansının iyileştirilmesi (çatlama sonrası sünek davranış açılarından) çalışmalar yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda en iyi dayanımı dışarıdan düşey ve çapraz elemanlarla güçlendirilmiş STD gösterirken, en ideal davranışı yarı sünek davranış sergileyen, düşey ve çapraz elemanlarla güçlendirmenin yanı sıra, sargı etriyesi kullanılan STD göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, improving the strength research and development work was done on rammed-earth wall based structures, which are not common in Turkey. Ramming a thin layer of the earth by using low cost materials like clay has many advantages. Rammed earth wall (REW) examples can be seen in Africa, South America, and India. On the other hand, in Turkey, there is limited researches on rammed earth wall. However, researches were mostly concentrated on rammed earth materials. Within the scope of this thesis, earthquake effect and performance of REW will be investigated. Besides, there is research and development work conducted on reinforced REW by using natural materials in buildings; such as steel hoop confinements and steel bars inside of the REW. Cement replacement materials like pozzolan was also used in the mixture of REW. In this way, economical, sustainable, and nature friendly REW construction techniques are planned for the Aegean, Marmara, and Black Sea regions, where earth is rich in clayey content and at the same time within highly seismic zones. As this low cost, nature friendly, and earthquake-proof technique becomes widespread, it would be an important step on housing need of people in economical, safe, and healthy structures by using natural materials. In this thesis, REW samples were produced. There was horizontal loading test on unreinforced base model. The behavior and performance of base model on quasi-static reversal lateral load was investigated. The optimum water content of the rammed earth was investigated. Performance improvements by using different reinforcement materials so that it may be suitable to be constructed even in the first seismic zone and/or other seismic zones. First REW with vertical and diagonal reinforcement has shown the best strength performance. However, the last REW with confinement hoops in addition to vertical and diagonal reinforcement has shown the best ductile behavior.