Development of a new adaptive harmonic balance method and its comparison
Yeni bir adaptif harmonik dengeleme yöntemi geliştirilmesi ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 489595
  2. Yazar: ONUR SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Doğrusal davranış göstermeyen sistemler pek çok bilimsel disiplinde yer almaktadır. Bu sistemleri teorik düzeyde inceleyebilmek adına, doğrusal olmayan denklemlerin çözümü için birçok yöntem geliştirilmiştir. Harmonik Dengeleme Yöntemi (HDY) doğrusal olmayan denklemlerin frekans düzleminde çözümü için kullanılan en etkili ve popüler yöntemlerden biridir. Yöntemin ana fikri, periyodik davranışların Fourier serisi olarak ifade edilmesine dayanmaktadır. Sonsuz büyüklükte bir denklem sistemi çözmek zorunda kalmaktan kaçınmak için, bu serinin bir noktada sona erdirilmesi gerekmektedir. Bu noktanın seçimi, istenen çözümün hassasiyeti ve maliyeti arasında bir denge kurmayı gerektirmektedir. Bu güçlüğü aşmak ve çözüme dahil edilecek terimleri otomatik olarak belirlemek için çeşitli Adaptif Harmonik Dengeleme Yöntemleri geliştirilmiştir. Bu tezde, literatürde yer alan ve mekanik titreşimler alanında kullanılan Adaptif Harmonik Dengeleme Yöntemlerini araştırmak, bunların arasında bir karşılaştırma yapmak ve yeni Adaptif Harmonik Dengeleme Yöntemleri önermek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle var olan yöntemlerin ve önerilen yeni metodların matematiksel arka planları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. MATLAB® programında hazırlanan kodlar kullanılarak, hem adaptif harmonik dengeleme yöntemleri hem de klasik harmonik dengeleme yöntemi ile örnek sistemlerin doğrusal olmayan titreşim cevapları hesaplanmıştır. Hata analizleri ve çözüm için harcanan süre karşılaştırmaları yapılarak yöntemlerin farklılıkları ve önerilen yeni yöntemlerin etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonlinear systems are encountered in many areas of science. In order to study these systems on a theoretical level, many approaches regarding the solution of nonlinear equation systems have been developed. Harmonic Balance Method (HBM) is one of the most powerful and popular methods for solving nonlinear differential equations in frequency domain. The main idea of the method is representation of the time-periodic response and nonlinear internal forces in terms of Fourier series and balancing each harmonic term. In order to avoid solving an infinite system of equations, one needs to truncate this series at some point. The number of terms to be included in the series is a compromise between the computational effort and the required solution accuracy. In order to overcome this challenge, numerous adaptive algorithms for automatically selecting the harmonics to be included in the solution are developed. These methods are called Adaptive Harmonic Balance Methods (AHBMs). In this thesis, it is aimed to investigate and compare the effectiveness of AHBMs that are currently in use for mechanical vibration problems and to introduce new AHBMs as an alternative to the existing ones. For this purpose, firstly the mathematical backgrounds of all the methods are investigated in detail. Then, using the scripts developed in MATLAB® AHBMs and the classical HBM are employed in order to perform nonlinear response analysis of selected lumped parameter systems. Error analyses are done and comparisons of computational time requirements are obtained in order to show the differences between various methods and effectiveness of the newly proposed methods.