Parameterization of built environment for wind resource assessment
Rüzgar değerlendirmeleri için yapılı çevrenin parameterizasyonu
  1. Tez No: 489599
  2. Yazar: ŞAFAK SAKÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT TANYER, YRD. DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Yapılı çevrenin enerji tüketimi ve çevresel etki davranışları değerlendirildiğinde, kentsel bölgelerde rüzgar ile enerji üretimi önem kazanmaktadır. Bu sebeple, kentsel rüzgar kaynağının değerlendirilmesi kritik hale gelmiştir. Kentlerdeki hava akımlarının incelenmesi aynı zamanda doğal havalandırma, hava kirliliği ve yaya konforu gibi konularla da ilgilidir. Kentsel rüzgar enerjisi ugyulanabilirlik değerlendirmelerinde araştırma yapılması önerilen alanlardan ikisi; kentlerdeki hava akımlarının daha iyi incelenmesi ve yapı geometrisi ile kent örüntüsünün hava hareketlerine olan etkisinin daha iyi anlaşılmasıdır. Çeşitli alanlardaki yayınlar, rüzgar çalışmalarıyla ilgili disiplinler ile tasarım, yenileme ve planlama ile ilgili disiplinler arasında güçlendirilmiş bir iletişime ihtiyaç duyulduğuna işaret etmektedir. Bu bağlamda, algoritma destekli tasarım araçları fırsatlar sunabilir. Bu çalışmanın amacı, rüzgar analizlerinde kullanılmak üzere, görsel programlama ile yapılı çevrenin parameterizasyonu için bir çerçeve önermektir. Bu çerçevede esas olarak görsel programlama arayüzleri ile üretilen parametrik model algoritmaları kullanılacaktır. Böyle bir yöntem, parametre değerlerinin değişimi ile daha hızlı ve daha çok sayıda değişkenle üç boyutlu modeler üreterek her iki taraftaki ilgililere fayda sağlayabilir. Önerilen çerçevenin denemesi örnek bir modelle gerçekleştirilmiştir. Mimari biçim ve kentsel örüntünün olası değişkenlerini derlemek üzere bir literatür taraması yapılmıştır. Belirlenen parametreler, UML şemaları aracılığıyla ilişkilendirilmiş, daha sonra Dynamo yazılımı arayüzü kullanılarak parametrik model elde edilmiştir. Modellerden türetilen örnekler üzerinde basit rüzgar simülasyonları uygulanmış, simulasyonların sonuçları hassasiyet analizi ile incelenerek parametrelerin etki düzeyleri ve modelin amaca uygunluğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Use of wind power for energy generation in urban areas is gaining importance considering the energy consumption and environmental impact behaviors of built environments. Therefore, assessment of urban wind resource is crucial. The study of air flows in cities is also related to other concerns as natural ventilation, air contamination and pedestrian comfort. Two of primary research topics proposed in feasibility studies for urban wind energy are improvement on the understanding of urban wind flows with developed methods; also, an enhanced knowledge on the interaction of urban geometry with air movements. Related literature points out that there is a need for better communication between disciplines concerned with research and design. As an interface which help both sides to configure their studies, algorithm aided design tools may offer opportunities. The aim of this study is to propose a framework for parameterization of built forms for wind related studies with the use of parametric model algorithms by visual programming interfaces. Thus, a faster and diversified production of sample models can be provided by changing values of geometric variables. An example model within this framework was developed. To achieve this, a literature survey was conducted with a focus on extracting and aggregating possible shape attributes, architectural form and urban formation parameters. UML diagrams were used before translating parameters into the interface of Dynamo software. Simple flow simulations made on samples derived from parametric models. By comparing results with parameter sensitivity analysis, influences of the parameters and relevancy of the example model were observed.