Genetic structure and phylogenetic relations of cinereous vulture (Aegypius monachus) populations in Turkey
Türkiye'deki kara akbaba (Aegypius monachus) popülasyonlarının genetik yapısı ve filogenetik ilişkileri
  1. Tez No: 489600
  2. Yazar: EMEL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda, tüm dünyada akbaba populasyon sayılarında tehdit eden düşüşler gözlenmiştir. Kara Akbaba (Aegypius monachus) Orta Asya platosu ve Güney Avrupa'da yayılış gösteren filopatrik bir leşçildir. Türkiye, Batı Palearktik'te ikinci en çok nüfusa sahip olan ülke olmakla birlikte bu populasyonun genetik yapısı hakkında hiç bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, hem mitokondriyal (mt) DNA sitokrom b dizileri, hem de nükleer mikrosatellit belirteçleri kullanılarak Türkiye populasyonunun mevcut genetik durumunu tanımladık. Mitokondrial DNA'da genetik değişkenlik (haplotip çeşitliliği) oldukça düşük olmasına rağmen, allelik zenginliğe ve beklenen heterozigotluğa dayalı nükleer çeşitlilik orta düzeyde bir genetik varyasyon sergiledi. Filogenetik analizler, Türkiye soyunun - Kafkasya ile birlikte -Avrupa (Balkan ve İber) ve Orta Asya (Moğolistan) soyları arasında bir konumda olduğunu gösterdi. Çalışılan dört alt populasyon (Çatacık, Tandır, Türkmenbaba ve Köroğlu) arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Bu bulgu çalışılan 81 bireyin tek bir panmiktik populasyondan köken aldıklarını göstermektedir. Buna ek olarak, Türkiye populasyonun bir darboğazdan geçmiş olabileceğinin kanıtını ve etkili nüfus büyüklüğünün 112 (%95 CI 74-201) gibi düşük bir düzeyde olduğunu gözlemledik. VORTEX kullanarak yapılan populasyon yaşayabilirlik analizi tahmin edilen populasyon dinamiklerini ortaya çıkarmıştır. Bu bulgular, koruma stratejileri geliştirilirken Türkiye populasyonlarının tek bir yönetim birimi olarak muamele edebilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the world, vulture populations have suffered threatening declines in numbers in recent years. The Cinereous Vulture (Aegypius monachus) is a highly philopatric scavenger that ranges across southern Europe and the central Asian plateau. Turkey holds the second most numerous population in the Western Palearctic but there has been no research on the genetic structure of this particular population. In the present study, we describe the current genetic status of the Turkish population using both mitochondrial cytochrome b sequences and nuclear microsatellite markers. Although, mitochondrial (mt) DNA revealed extremely low genetic variability (haplotype diversity), nuclear diversity based on allelic richness and expected heterozygosity demonstrated moderate levels of genetic variation. Phylogenetic analyses indicated that the Turkish lineage, together with the Caucasus population, occupies an intermediate position between European (Balkan and Iberian) and Central Asian (Mongolian) lineages. We could not detect any significant differentiation between the four sub-populations (Çatacık, Tandır, Türkmenbaba and Köroğlu), which suggests that the sampled 81 individuals originated from a single large, panmictic population. Additionally, we observed evidence of a recent bottleneck in the Turkish populations and a low effective population size of 112 (95% CI 74–201). A population viability analysis using VORTEX revealed predicted population dynamics. These findings suggest that conservation strategies should be developed for treating Turkish populations as a single management unit.