C3: Configurable CAN FD controller: Design, implementation and evaluation
C3: Ayarlanabilir CAN FD kontrolcüsü: Tasarım, gerçekleştirim ve değerlendirme
- Tez No: 489602
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT, DOÇ. DR. KLAUS VERNER SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
CAN FD, CAN ile uyumlu yeni bir haberleşme protokolüdür. CAN protokolünden farklı olarak, CAN FD veri gönderim fazında yüksek hıza çıkmakta olup, 64 bayta kadar faydalı yük taşıyabilmektedir. Bu tez kapsamında posta kutusu formatında ayarlanabilir boyutlarda 96 adede kadar gönderici ve 96 adede kadar alıcı ara belleğine sahip C3: Ayarlanabilir CAN FD kontrolcüsü sunulmaktadır. Her bir alıcı arabelleği için mesaj tanımlama filtresi bulunmaktadır. Kullanıcı mikro denetleyici, C3'ü hafıza haritalı bir cihaz olarak görmektedir ve SPI haberleşme protokolü ile C3'e erişmektedir. Bu tez kapsamında mikro denetleyici ve C3 arasındaki SPI protokolü de tasarlanmıştır. Mevcut CAN FD kontrolcülerinden farklı olarak C3 uygulama zamanında ayarlanabilir sayıda arabellek ve ayarlanabilir boyutlarda arabellek yapısı sunmaktadır. Bu esneklik sayesinde tek bir kontrolcü tüm uygulamalar için kullanılabilmektedir. Ayrıca kısıtlı olan gömülü hafızadan en verimli şekilde faydalanılmaktadır. C3, Xilinx firmasının Virtex 5 FPGA geliştirme kartında IP çekirdeği olarak gerçeklenmiştir. C3'ün tüm özellikleri 2Mbps hızda doğrulanmış olup tepki süreleri de ölçülerek zamanlama performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
CAN FD (Controller Area Network with Flexible Data Rate) is a new communication standard, compatible with CAN. Different from CAN, CAN FD switches to high data rate during data transmission and allows payloads up to 64 bytes. In this thesis, we propose C3: Configurable CAN FD Controller which features up to fully configurable 96 TX and 96 RX buffers organized as mailboxes. Each RX buffer has dedicated acceptance filters. The host MCU sees C3 as a memory mapped device and interfaces with it via SPI protocol which is designed and developed in the scope of this thesis. Different from existing CAN FD Controllers, C3 provides run time configurable number of buffers and individual buffer sizes which makes it best use of a single hardware for every application. Furthermore, it provides efficient and flexible usage of a limited embedded memory. C3 is implemented on a Xilinx Virtex 5 FPGA demo board as an IP Core and its functions are verified at 2Mbps and the response time measurements are performed to evaluate the timing performance.