TNBS ile oluşturulmuş deneysel kolit modelinde tokoferol ve dexpanthenol'un ayrı ayrı ve birlikte olası etkilerinin araştırılması
Investigation the possible effects of tocopherol and dexpanthenol separately and together in an experimental colitis model induced by tnbs
- Tez No: 490016
- Danışmanlar: PROF. RAUF ONUR EK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnflamatuar Barsak Hastalıkları (İBH), gastrointestinal sistemi tutan, etiyolojisi tam olarak bilinmeyen sistemik kronik hastalıklardır. İBH patogenezinde, oksidatif stres ve inflamasyon önemli risk faktörleridir. Dekspantenol (Provitamin B5) antiinflamatuar ve antiirritan özellikleri olan, yara iyileşmesini uyaran pantotenik asit (Vitamin B5)'in alkol formudur. E Vitamini (tokoferol) ise insan vücudunda bir antioksidan gibi fonksiyon gören yağda çözünen esansiyel bir vitamindir. Çalışmamızda sıçanlarda oluşturulmuş Trinitrobenzen Sülfonik Asit (TNBS) kolit modeli üzerine dekspantenol ve E vitamininin ayrı ayrı ve birlikte etkileri araştırıldı. Çalışmada 40 adet Wistar-albino türü erkek sıçan (300-400 gr) kullanıldı. Sıçanlar; sham kontrol grubu (n=8), TNBS (n=8), TNBS + tokoferol (T) (n=8), TNBS + dekspantenol (D) (n=8), TNBS + (TD) (n=8) gruplarına ayrıldı. Sham kontrol grubu %0.009 saline verildi. TNBS grubu sıçanlara, anestezisi altında kanülle intrarektal olarak TNBS verildi. T grubu sıçanlara TNBS ile kolit oluşturduktan sonra 4 gün boyunca hergün 30 IU/kg T, D grubu sıçanlara 4 gün boyunca hergün 500 mg/kg dozunda D, TD grubu sıçanlara ise 4 gün boyunca hergün 30 IU/kg T ve 500 mg/kg D intraperitonal olarak verildi. Sıçanların tamamı 4 gün sonunda sakrifiye edildi ve 10 cm'lik kolonları çıkartıldı. Longitudinal olarak ikiye ayrılan kolon segmentleri biyokimyasal ve histopatolojik incelemeye tabi tutuldu. Doku MDA düzeyleri D ve TD tedavi grubunda, MPO düzeyleri T, D ve TD tedavi grubunda anlamlı derecede azalmış, GSH düzeyleri T, D ve TD tedavi grubunda anlamlı derecede artmış ve CAT düzeyleri kontrol, kolit ve tedavi grupları arasında anlamlı farklar oluşturmamıştır. Dekspantenol ve E vitamininin antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri TNBS ile oluşturulan kolitte kolon doku hasarını azaltma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflammatory Bowel Disease (IBD) is a systemic chronic disease that mainly affects the gastrointestinal tract, the etiology of which is unknown. In the pathogenesis of IBD, oxidative stress and inflammation are important risk factors. Dexpanthenol (Provitamin B5) is an alcohol form of pantothenic acid (Vitamin B5), which has anti-inflammatory and anti-irritant properties and stimulates wound healing. E Vitamin (tocopherol) is a fat-soluble essential vitamin that functions as an antioxidant in human body. In our study, effects of dexpanthenol and vitamin E on the Trinitrobenzene Sulfonic Acid (TNBS) colitis model in rats were investigated separately. In the study, 40 male Wistar-albino male rats (300-400 gr) were used. Rats were divided five equal groups; Sham control (was administered saline %0.009), TNBS, TNBS + tocopherol (T), TNBS + dexpanthenol (D), TNBS+ tocopherol + dexpanthenol (TD). TNBS group rats underwent anesthesia and were given TNBS with a rectal cannula. T group was given rectal injection of TNBS for 4 days followed by intraperitoneal injection of 30 IU/kg of T for 4 days, D group was given 500 mg/kg D for 4 days, TD group was given 30 IU/kg of T and 500 mg/kg of D intraperitoneally for 4 days . All of the rats were sacrificed at the end of 4 days and 10 cm columns were removed. The longitudinally divided colon segments were biochemically and histopathologically examined. Tissue MDA levels were significantly decreased in the D and TD treatment groups, MPO levels were significantly decreased in the T, D and TD treatment groups, GSH levels were significantly increased in the T, D and TD treatment groups and CAT levels did not significantly differ between the control, colitis and treatment groups. The antioxidant and anti-inflammatory properties of dexpanthenol and vitamin E have the potential to reduce TNBS-induced colitis tissue damage